21 ноември – Световен ден на поздравите

21 ноември е честван като Световен ден на поздравите за първи път през 1973 година. Тогава той е своеобразен отговор на военния конфликт между Египет и Израел. Инициативата е на Майкъл и Брайън Маккормик от щата Небраска, които смятат, че така ще покажат безумието на войната и ще привлекат вниманието върху последствията от засилваненото на международното напрежение. Те отварят пощенска кутия 15592 в Бевърли Хилс, Калифорния. Там всеки може да изпрати своето послание за мир, както и да поздрави с мечтата за един по-добър свят 10 души по свой избор.

Инициаторите вярват, че всеки в целия свят, независимо кой е и с какво се занимава, може да допринесе за установяването на мир. Най-обикновените лични поздрави за световния ден стават послания до лидерите, като ги насърчават да използват силата си за общуване и преговори, вместо за провокиране на конфликти.

Сега пощенската кутия е само един от начините да се изпрати писмото за мир. Инициативата има интернет страница, която и днес подканя да изпратите e-mail. Адресът е www.worldhelloday.org. В сайтът можете да видите оригиналните послания на хора като Далай ЛамаМайка ТерезаСтиви Уондър и други над 100 световно известни личности.

Всеки може да участва в Световния Ден на Поздравите просто като поздрави 10 души. Това е символ на важността на личното общуване и на убеждението, че от всекиго зависи живота на всички.

Невъзможно е, освен ако не преследвате Книгата на Гинес, да се научите да казвате „здравей“ на всички езици – думичката я има в поне 2796 езика и се използва от близо 7 милиарда души всеки ден. Ето обаче няколко по-типични.

* Японски – конничи уа

* Диалект абенаки – квай-квай

* Соломоновите острови – кели фара

* Чероки – о-си-йо

* На чичева в Малави, ако поздравяваш мъж – мони бамбо, жена – мони май

* На креолски, Доминиканската република, – бонжу

* На хърватски – бог

* На чешки – ахой

* На датски – хей

* На Островите Фиджи – була уро

* На Хаваите – алоха и велина

* На хинди – намаскаар, намасте

* На шанхайски – нон хо

* На шведски – морснинг

* На африкаанс – хаай

* Баварски и австрийски германски – грюс гот

* Арабски – мараба

* На Бахамите – хейело

* На арменски -барев и парев, барев дзе

* В Конго – мамбо

* На ямайски – уа-гуаан

* На панджаби – сат сри акал

* В Сенегал – селам алейкум

* На суахили – джамбо и хабари

* На турски – мерхаба селам

* На зулуски – саубона

* На анголското наречие кинбунго – ка

* На иврит – шалом

hera.bg

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram