Света Анастасия. Именици, традиции, поверия.

Света Анастасия. Именици, традиции, поверия.

Именици на 22 декември:
Това е един малко известен в днешно време празник. В наши дни се празнува най-вече от именниците, въпреки че те празнуват и на Великден – Анастас означава Възкресение. Имен ден празнуват всички, които носят имената: Анастасия , Анастас , Анастаса, Анасташа, Анастасийка, Ася, Наташа, Наста, Настя, Настас, Сийка, Сия, Стаска, Стас, Тана, Таша, Точо, Таско, Шинка, Шина.
Св. Анастасия
На 22 декември православната църква почита Великомъченица Анастасия, Св. Чьорна. Анастасия била дъщеря на знатен и богат римлянин. Баща й бил езичник, но майка й изповядвала християнската вяра. В онова време, III век, знатните римляни, уважаващи науката, полагали големи грижи за възпитанието на децата. Възпитанието на Анастасия било поверено на учителя Хрисогон, известен със своя ум и ученост. Когато възпитанието на младата Анастасия завършило, всички в Рим се чудели както на необикновената й красота, така и на нейните ум и познания. Но Хрисогон й предал друго съкровище. Той бил християнин. От него и от майка си Анастасия получила познания за Бога. След време, през 290 г., тъй като не се отказала от вярата си, въпреки всички мъки, на които била подложена, тя била привързана към четири стълба и изгорена. Една християнка погребала тялото й, което останало невредимо в огъня. Мощите й след това били отнесени в Цариград.
Ден на смъртта В народните представи светицата е християнизираният образ на смъртта. Някъде наричат празника Черноризие, защото тогава започнали болките на Богородица и затова тя си боядисала дрехите в черно. На този ден жените, особено майките, не работят нищо, за да не се разболеят децата им. Вярва се също, че ако се наруши тази забрана, някой в къщата е заплашен от нещастие. В някои краища едно време дори обличали черни дрехи. Месят се пресни питки и, намазани с мед, се раздават.
Закрилница от смъртта Празникът Св. Чьорна има много дълбок семантичен смисъл. Смъртта е разбирана като междинно звено: живот-смърт-нов живот. По този начин смъртта добива двойствен облик, чиято втора страна е продуциращата, пораждащата. Затова и в народното съзнание Св. Анастасия е едновременно и смъртта и закрилницата от смъртта. Обредните практики и забраните целят да омилостивят езическата сила, но също изразяват и почит към християнската застъпница на хората. Не е случаен фактът, че денят на смъртта – 22 декември, предхожда раждането на Христос. Той отразява общата представа, че когато жената ражда, тя е с единия крак в гроба. Чрез честването на смъртта и траура си жените обредно заблуждават смъртта, измамват я, че вече е била тук и може да отмине дома им.
Поверия Според народното поверие, ако на този ден времето е хубаво, през юни ще е суша, а ако вали – и през юни ще вали. Времето на следващия ден определя по същия начин времето през юли.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram