„Русофили“: България да се включи инициатива за отмяна на санкциите срещу Русия по време на Председателство

Национално движение „Русофили“ настоява България да включи инициатива за отмяна на санкциите срещу Русия по време на предстоящото за страната ни Председателство на Съвета на Европейския съюз. В позиция, приета на днешното заседание на Националния съвет на движението, се настоява също държавните институции да предприемат мерки, с които да се инкриминират антисемитските прояви, посегателствата срещу антифашистки паметници и насаждането на омраза.

Движение „Русофили“ вижда пряка връзка между ескалацията на политическата конфронтация в страната и приетия през октомври от Народното събрание Доклад за състоянието на националната сигурност, който определя Русия като „източник на регионална нестабилност“ и заплаха.

Тази оценка е в пълен разрез с мисленето на българския народ и с националните ни интереси, се казва в позицията. В Движението са убедени, че като член на Европейския съюз България трябва да бъде мост за сближаване и диалог между Съюза и Русия, както и да помогне за преодоляването на антируската обсебеност, която за всички световни злини търси виновник в лицето на Русия.

Националният съвет утвърди насоки за работата на организацията през следващата година, насочени към укрепване и развитие на българо-руските отношения като цяло, както и за достойно отбелязване на 140-ата годишнина от Освобождението на България, в частност.

Националният съвет редуцира числеността на Изпълнителното бюро и избра ново оперативно ръководство на движението. В него като секретар на организацията влиза световният, европейски и олимпийски шампион по борба Георги Мърков. За зам.-председатели бяха избрани Владимир Чучуев, Галина Стоянова – кмет на община Казанлък, Милен Чакъров, народният представител Станислав Станилов и Стоян Проданов.

ПОЗИЦИЯ

на Национално движение „Русофили“ по повод провежданата политика на противопоставяне между България и Русия

Национално движение „Русофили“ остро възразява срещу развихрилата се в Народното събрание и в медиите политика на противопоставяне на България срещу Русия. Призоваваме всички държавни институции и неправителствени организации да осъдят проявите на неофашизъм, свързани с оскверняване на паметниците на Съветската армия в София и на Альоша в Пловдив – знаци на победата над фашизма във Втората световна война! Да бъдат предприети законодателни промени, с които да се инкриминират антисемитските прояви, посегателствата срещу антифашистки паметници и насаждането на омраза.

Заявяваме, че сегашната конфронтация е пряк резултат от приетия през месец октомври 2017 година Доклад за състоянието на националната сигурност на Република България, в който Русия бе определена като „източник на регионална нестабилност“ и заплаха.

Тази оценка е в пълен разрез с мисленето на българския народ, с националните ни интереси. Нещо повече, тази оценка представлява заплаха за националната ни сигурност, защото обслужва чужди цели и амбиции, заинтересовани от изолирането и демонизирането на Русия. Абсолютно неприемливо е също така официален държавен документ да папагалства клишетата за „хибридната война“, вменявана на Русия, срещу която всъщност Западът воюва „хибридно“ – чрез икономически санкции, военна обсада, злонамерена пропаганда, натиск върху правителства и медии.

Докладът влиза в противоречие и със Стратегията за национална сигурност на България, която повелява развитие на сътрудничеството и стабилизиране на междудържавните отношения, а като най-опасни заплахи определя международния тероризъм, разпространението на оръжия за масово унищожение, регионалните конфликти, киберпрестъпността, трансграничната организирана престъпност… Тъкмо Русия в последните години демонстрира воля и капацитет да противодейства на всички тези заплахи. Новата българска позиция обаче не само изключва потенциално партньорство с Русия, а създава предпоставки тя да ни разглежда като свой враг.

Вместо да раздухва митичната руска заплаха, България може да помогне за преодоляване на двойните стандарти в международните отношения и на трагикомичната антируска обсебеност, която за всички световни злини търси виновник в лицето на Русия. В интерес на мира и сигурността, в т.ч. на нашата национална сигурност, е добрите отношения и доверието между Русия и Западния свят да бъдат възстановени. Никой не би бил по-добър посредник в тази мисия от България. Не само заради историческите връзки и духовната близост между нашите два братски народа, но и защото зад такова държавническо усилие биха застанали мнозинството от българите.

Като член на Европейския съюз България трябва да бъде мост за сближаване и диалог между Съюза и Русия. Първата и най-благоприятна възможност за това открива предстоящото за нашата страна Председателство на Съвета на Европейския съюз. А първото и най-належащо действие трябва да бъде отмяната на санкциите срещу Русия. Настояваме България да включи инициативата за това действие в приоритетите си.

Българското Председателство може да даде шанс на Европейския съюз да излезе от блатото на геополитическата конфронтация и чрез развитие на Черноморското сътрудничество, което включва и Русия.

Националният съвет на движение „Русофили“ намира, че динамиката в международните отношения, промените в нагласите в Европейския съюз, както и наченките в отделни страни на нов диалог с Руската федерация, създават предпоставки за нормализиране и развитие на българо-руските отношения. Русия не ни е враг, а партньор с възможности за многопластово и със стратегически измерения взаимноизгодно сътрудничество. Важно е в съответствие с националните интереси на България и желанието на българския народ тези отношения да бъдат динамизирани и прагматично осъществени чрез външната политика на страната.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram