Родният зарзават изчезва

Зеленчукопроизводители в страната обявиха, че са на ръба. Според техни прогнози българският зарзават изчезва и все повече ще се налага внос.

„Има намаление от 6 пъти на площите с домати, което е 600%. Има 5 пъти намаление на площите с пипер, патладжан – 2 пъти, което е 200%. Корнишони – 8 пъти намаление на площите, 800%, краставици – 5 пъти. Този резултат не е от една и две години. Вина за това имат всички, които са управлявали държавата и сектора в последните години. Политиката към „Плодове и зеленчуци“ в последните 20 години целенасочено се води към унищожение на този сектор“, обяви председателят на Националния съюз на градинарите Мариана Милтенова.

„Регистрираните производители на плодове и зеленчуци в България са между 20-23 хиляди. Но тези хора, които получават заплати и изхранват семействата си с отглеждане, вероятно са над 200 000, като включваме сезонните работници. Този сектор е с най-много ръчен труд и най-много заети в сектора – прибиране и обработка на реколтата, обработка на площите“, каза още Милтенова. По думите й браншът се бори за балансирано и справедливо разпределение на финансовата подкрепа, която трябва да получат.

„Сега е сезонът на оранжерийните зеленчуци, а те са най-пострадали заради цените на газа. Получава се нелепа ситуация, защото от една страна потребителите наричат този човек, който предлага краставици, спекулант, а от друга страна може да го наречем „нещастник“. Той трябва да предложи цена, която той самият не иска, защото няма да продаде“, подчерта Николов.

Той смята, че трябва да се помисли дали не може през данъчната политика да се намали този натиск, за да не се „състезават“ за субсидии.

„Себестойността на продукцията тази година ще бъде с 50-60% по-висока. Недофинансирането на сектора е с години и заради това са тези резултати. Голяма част от тях минаха към сектор „Зърнопроизводство“, други напуснаха страната, обезлюдиха се селата. Отидоха в чужбина, където подпомагането на сектор „Плодове и зеленчуци“ е на база стопанство. В момента задоволяването на пазара с български плодове и зеленчуци е доста по-нисък процент от това, което би могла България да произвежда. Много колеги спряха да обработват градините си миналата година“, посочи Мариана Милтенова.

А мерките, според нея, могат да бъдат в субсидиране на торове, препарати. Те апелират за намаляване на ДДС-то. По думите на Николов в България не се прилага най-ефективното средство за борба с картелите.

1 час бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram