Пътищарите се преместиха под прозорците на МС

Към 400 пътни строители, предимно работници, протестират под дъжда пред Министерство на регионалното развитие. Улица „Св.св Кирил и Методи“ е затворена заради наплива на протестиращи. Няма яснота дали срещата с министър Виолета Комитова ще се състои. Около 15-тина представители на строителния бранш влязоха по някое време в МРРБ, но след около половин час стана ясно, че среща всъщност не е имало.

Припомняме, че вчера служебният министър Виолета Комитова отправи покана към собствениците на пътностроителни фирми за среща в министерството. В поканата обаче бе изрично подчертано, че срещата е за собствениците на фирми, а не на техни представители и пълномощници.

Заместник-министър Иван Шишков обясни пред журналисти, че казусът с плащанията на пътностроителните фирми е предимно юридически, затова и са били поканени собствениците на фирми. 

Това е третият национален протест на пътищарите, организиран от Българска браншова камара „Пътища“. От Управителния съвет на камарата настояват, че държавата пренебрегва действащите и напълно законни договори за текущ ремонт и поддръжка на републиканска пътна мрежа. Вече пет месеца се търси възможност за диалог с държавните институции, но такъв няма. От своя страна МРРБ и МФ заявяват, че договорите са подписани в разрез със закона и реално няма законов начин за изплащане на парите. 

Преди няколко дни от „Автомагистрали – Черно море“ също протестираха, като постигнаха частична договореност за изплащане на част от сумата, която да покрие заплащането на работниците. Тогава заместник министърът Валентин Граматиков обеща поне заплатите им да бъдат изплатени в рамките на 5 работни дни, но цялата сума, която държавата дължи на фирмата, щяла да бъде предоставена по-късно.Снимка 549485

Източник: БГНЕС

Това обаче далеч не удовлетворява протестиращите, каза на въпрос на News.bg Георги Златев от браншова камара „Пътища“.

„Беше обещано на една от 83-те фирми да получи 9 милиона, дължимите са над 900 млн. Обещания, обещания, обещания. Докога„, реторично попита той.

Пряко засегнатите работници в пътния бранш са над 150 000 души, като свързаните компании – доставчици на материали, машини, транспорт и др. също са на ръба на оцеляването, добави Златев.

След провала на диалога в МРРБ протестиращите се отправиха да протестират пред Министерски съвет. 

Нюз бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram