Отхвърлили Деня на защитата на Шипка да е официален празник на българите

11 август да бъде празничен ден за всички българи, предлага група народни представители през 1899 г. Той да бъде наречен „Защитата на Шипка“ и да бъде почивен, искат още депутатите.

Протоколът /на снимката горе/ с предложението е депозиран пред Х-то Народно събрание, което гласувало първия български Закон за празничните дни /на снимката долу/.

Очевидно предложението не било одобрено, защото във финалния вариант през август като официални празници били записани Успение Богородично, Преображение Господне и на 2.08-Възшествие на трона на Негово Царско Величество.

За този факт ни информира преди две години нашият читател Кольо Николов от Казанлък. Той попаднал на стар вестник, където открил на снимка на Протокол с предложението от народни представители до Бюрото на Х-то Обикновено народно събрание за обявяването на 11 август-защитата на Шипка, 8 ноември-победата ни в Сърбско-българската война и 20 април-избухването на Априлското въстание, за официални празници на българския народ.  Датите са по стария календарен стил. Предложението е с дата 17 ноември 1899г.

11 август (23.08 по нов стил) 1877 година  е един от най-драматичните и кървави дни в българската история. На тази дата се води  решителната битка при връх Шипка, която предопределя изхода от войната и бъдещето на България.

Десетото Обикновено народно събрание заседава в сградата на Народното събрание в София между 16 май 1899 и 29 ноември 1900 г. Дейноста на това народно събрание се ограничава в периода 16 май 1899 – 20 октомври 1900 г., в който е свикано на две редовни и една извънредна сесия. Между приетите от него закони са Законът за общинските налози и Законът за празничните дни в Княжеството. Депутатите представлявали Либералната партия  – 89 места, Народнолиберална партия  – 19 места, Прогресивнолиберална партия (прогл.) – 8 места, Народна партия (н.) – 21 места, Демократическа партия (д.) – 10 места и  БРСДП – 4 места.

thumbnail-by-url

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram