Нито бизнесът, нито Община Казанлък са готови да събират разделно отпадъци (видео)

Опит за двойно данъчно облагане и поредица от неясноти, виждат представители на бизнеса от Казанлък в заповедта на кмета Галина Стоянова от края на миналата година за разделно събиране на опаковки. Това стана ясно на среща между бизнеса и общината, на която търговците остро реагираха на липсата на система с ясно разписан ред за преминаване към разделно събиране на опаковките, които не се третират като битови отпадъци.

Според заповедта ползвателите на търговски обекти са задължени да потърсят фирми за оползотворяване на отпадъци и да сключат договори с тях, за да им събират, транспортират и преработват отпадъците от опаковки. Въпреки че фирми има достатъчно, по-голямата част от тях на практика не извършват дейностите, а са ги декларирали само на хартия.

Серия от пречки пред старта на процеса поставиха на информационната среща казанлъчани, сред тях и неподготвеността на Общината. Както се оказа срещата няма да е първата и последна. На последваща от Общината се ангажираха да отговорят на въпросите и да внесат повече яснота.

От бизнеса бе поискан гратисен период от една година и категоризация на обектите според обема на генерираните отпадъци.

Тази дейност е трябвало да бъде започната още през 2012 г.,  съгласно Закона за управление на отпадъци, но не е, докато изненадващо в края на ноември 2023 г., само две седмици след началото на четвъртия мандат на Галина Стоянова, тя нареди стартирането на разделното събиране, посрещнато от търговците „на нож“ и възприето като финансова бухалка.

Хората смятат, че финансите им се утежняват с още един договор, при все че си плащат такса „Смет“ и то една от най-високите у нас. Утежнява се и организацията на труда, тъй като до идването на лицензираната фирма, търговците трябва да съхраняват разделно опаковките в обекта, а това предполага доста неприятности от хигиенна гледна точка. Сами не могат да извозят употребяваните опаковки до пункта на фирмата, защото нямат разрешително за транспортиране. Графикът за приемане на опаковките, какъвто и да е обемът им, също не е регламентиран, те ще бъдат трупани до идването на фирмата.

Тези и много други питания поставиха представителите на бизнеса пред общинарите, оказали се в неловката позиция да нямат болшинството от отговорите.

Зам.-кметът Даниела Коева поясни, че се изгражда система от площадки в града за разделно събиране на битови отпадъци от жителите. „Моделът за определяне на такса смет ще бъде променен през 2025 г. с идеята на ЕС „замърсителят плаща“.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram