Над 700 бегачи посрещна Маратона в Стара Загора

За 8-ма поредна година бе даден старт на любимия на всички атлети и спортисти Маратон Стара Загора. Над 700 бегачи се включиха в надпреварата, позната с мотото „Бягането – начин на живот“ . Участниците избираха между три дистанции – класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км. Организатори са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Асоциация „Спорт в свободното време“, Спортен клуб лека атлетика Берое, Спортен клуб Ракета и БФЛА.

Точно в 9.00 часа, на площада пред Община Стара Загора, бе даден стартът на класическата дистанция и полумаратона, а десет минути след това стартираха състезателите на 10.5 км.  Началото в класическата дистанция бе дадено от Красимира Чахова, зам.-кмет на Стара Загора, и Анатоли Илиев – председател на Асоциация „Спорт в свободното време“.

“Добре дошли и честит празник на всички именици. Бъдете здрави, успешни и благословени. Радвам се, че за 8-ма поредна година сме заедно тук, въпреки пандемията и несгодите, които сме имали през годините. Искам да благодаря на всички наши спонсори, на всички, които ни подкрепят в нелеката организация на така чакания Маратон Стара Загора. Пожелавам успех на участниците ни”, поздрави минута преди началото на надпреварата Красимира Чахова.

С подобрен рекорд на трасето от близо 2 минути, мароканецът Мохамед Шабуд спечели класическия маратон при мъжете на 42.195 км  с впечатляващото време 02:17:26 ч. Той бе следван от кениецът Кипкорир, който завърши маратона с времето 02:19:39ч. При жените най-добра на класическата дистанция бе Рут Матебо, с време от 02:47:20 ч.

В дисциплината на 21км триумфираха кениецът Кенеди Роно с 01:05:39 ч. и Девора Аврамова с 01:14:04 ч. Така Девора грабна и държавната титла по полумаратон.

В най-кратката дистанция на 10 км победители са Иван Андреев с 34:21 мин и Лиляна Георгиева с 41:58 мин.

Призът на жените връчи зам.-кметът на Крушевац Владимир Петрович. Награди бяха дадени от легендарния български лекоатлет Евгени Игнатов, зам.-кмета Красимира Чахова, Анатоли Илиев – председател на Асоциация „Спорт в свободното време“, Антон Бонов – координатор БФЛА, Иван Колев – председател на лекоатлетически клуб „Берое“ и др.

Стартиралите получиха рекламна тениска, а успешно завършилите дистанциите 42 км, 21 км и 10.5 км бяха отличени с  медали за участие като спомен от събитието. Парични награди получиха най-бързите 6 в класическия маратон и медалистите на 21 км и на 10 км, заедно с наредилите се в челните тройки при ветераните над 45 г. във всички дистанции.