Масовите случаи на паник атаки затрудниха работата на Спешна помощ

Зачестилите случаи на паник атаки сред българите заради пандемията от Covid-19 и социалната изолация наложиха промяна в работата на екипите на Спешна помощ. Неспешните случаи, които не налагат посещение на лекарски екип веднага, вече се консултират дистанционно, съобщи Нова тв.

Ива Кацарска, която оказва спешна медицинска помощ от 26 години, разказва, че ситуацията е много различна в условията на пандемия. През последния месец дава доброволно допълнителни часове на специално разкритата линия, за да помага и по телефона. Отговаря на онези, които в паника се обаждат на диспечерите, без да имат нужда от лекар. „Когато има паника, това се усеща, защото чуваме как диша човекът. Ако е със задух, това се разбира дори по телефона“ разказва тя.

От Спешна помощ посочват, че изолацията, страховете за работата, както и пълната липса на социални контакти водят до проблеми. Много хора, които изпитват лека температура и задуха, всъщност не боледуват от коронавирус, а преживяват паник атака. „Затворете един човек с генерализирано разстройство зад четири стени и той ще отключи всички проблеми на земята. Аз не мисля, че  в момента държавата има възможностите и ресура да погледне и върху този проблем“, смята терапевтът Желяз Андреев.

СЕГА

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram