Корупцията в България е ендемична: Инвестиционният климат у нас според САЩ (ДОКУМЕНТ)

България се разглежда от много инвеститори като привлекателна инвестиционна дестинация, с държавни стимули за нови инвестиции. Страната продължава да предлага част от най-евтината работна ръка в ЕС и ниски и фиксирани корпоративни данъци и данъци върху доходите. Въпреки това, постоянното покачване на заплатите, значително изпреварващо темпа на растеж на производителността на труда, може постепенно да наруши това конкурентно предимство.

Пандемията на COVID-19 изпрати ударни вълни през българската икономика, което доведе до мащабни съкращения и преразглеждане на БВП за 2020 г. от растеж от около три процента до свиване от три процента; някои прогнози предвиждат още по-дълбоко свиване. Към края на април 2020 г. агресивните фискални мерки на правителството в подкрепа на икономиката достигнаха 3,9% от прогнозния БВП за 2020 г. Това ще доведе до прогнозен фискален дефицит от 2,9 процента от БВП за годината.

Пандемията засегна сериозно широк кръг от сектори. Българският автомобилен сектор, който е специализиран главно в производството на резервни части, пострада поради прекъсването на глобалните вериги за доставки. Също силно засегнати от кризата бяха секторите на туризма, транспорта и логистиката и авиацията. За разлика от това, ИТ секторът изглежда се развива сравнително добре.

Към края на април 2020 г. правителството изглежда решено да кандидатства за членство в предшественика на еврозоната ERM II. Макар че дори и в най-добрия сценарий пълното приемане на евро е след години, успешното приемане на еврото би премахнало напълно валутния риск и би помогнало за намаляване на транзакционните разходи с някои от ключовите търговски партньори на България.

Чуждестранните инвеститори остават загрижени за върховенството на закона в България. Корупцията е ендемична, особено по отношение на големи инфраструктурни проекти и в енергийния сектор. Инвеститорите цитират други проблеми, възпрепятстващи инвестициите, като непредсказуемост поради чести регулаторни и законодателни промени и бавна съдебна система. От началото на 2020 г. има въпроси относно ангажимента на правителството да спазва договорите си, включително с американски инвеститори. Ключов фактор, който трябва да се наблюдава, ще бъде честността на тези преговори. Друга американска компания се сблъсква с продължителни регулаторни пречки в опитите си да навлезе на енергийния пазар.

https://www.state.gov/reports/2020-investment-climate-statements/bulgaria/?fbclid=IwAR3ckEo7sJa3sdx5N5kOpRJ6PzlMOoAruTUqi-shmZq9VOuIW9vojCmpSQE

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram