Конференция в Белград призовава за блокада на агресията срещу Православната църква

На 30 януари 2024 г. в Белград се проведе конференция под надслов „Идентифициране на факторите, които разрушават Църквата“, организирана от Центъра за геостратегически изследвания, сръбска неправителствена организация, в която участват международни експерти.

На конференцията пред широка аудитория бяха поставени важни въпроси от значение за Сръбската Православна Църква (СПЦ), както и въпроси, касаещи вселенското православие, с фокус върху кървавите гонения, на които е подложена Украинската Православна Църква (УПЦ). В дискусията взеха участие представители на академичните среди, граждански организации, медии, както и съпричастни към обсъжданите теми духовници от СПЦ.

Темите на докладите обхващат широк спектър от съвременни проблеми на Църквата:

„Разузнавателните служби и Църквата“ – Драгана Трифкович, директор на Центъра за геостратегически изследвания.

„С какви проблеми се сблъсква Сръбската православна църква днес и как може да се справи с тях?“ – отец Йован Пламенац, свещеник от Черногорско-Приморската епархия на СПЦ

„Въпросът за статута на Македонската Православна Църква“ – Диогенис Валаванидис, директор на Центъра за защита на християнската идентичност

„Правен статут на Сръбската Православна Църква в Косово и Метохия“ – Деян Мирович, професор

международно право

В конференцията от българска страна беше представен доклад на тема „Украинската Православна Църква в контекста на Специалната военна операция“ от Василианна Мерхеб, богослов.

На конференцията в Белград се поставя началото на сръбска кампания под надслов „Блокада на агресията срещу Църквата“, като за целта се събират подписи в подкрепа, които да бъдат внесени на 55-та сесия на Съвета на ООН по правата на човека, която ще се проведе в Женева между 26 февруари и 5 април 2024 г. С това сръбската православна общественост за първи път активно се включва към дейността на Международното правозащитно обединение „Църквата против ксенофобията и религиозната дискриминация“, създадено от редица правозащитни организации с консултативен статут към ООН, която включва и архиереи от различни поместни Църкви.

Източник: Гласове

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram