Казанлъшката битка за розата успя

Битката за несправедливото определяне на розовото масло като токсично, започна от Казанлък. Кметът Галина Стоянова стартира кампания, в която обедини депутати, правителство и евродепутати.

Розовото масло няма да бъде класифицирано като химикал, запазва се досегашния регламент за етеричните масла и така интересите на българските производители на тази суровина ще бъдат защитени. Това решение е взето миналия петък – в последния ден на шведското председателство на Съвета на Европейския съюз държавите членки. Тогава Комитетът на постоянните представители – КОРЕПЕР 1, е приел възраженията на България и още седем страни членки относно предложения от Европейската комисия Регламент за изменение на законодателството при класификацията, етикетирането и опаковане на вещества и смеси, което можеше да вкара розовото масло в графата на опасните химикали.

Съветът е оставил сегашното положение и е изискал от Европейската комисия след четири години да представи нови анализи относно розовото масло.

Българската позиция в защита на производителите на етерично-маслени култури на България бе представена от министъра на земеделието и храните Кирил Вътев на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство миналата седмица в Люксембург, както и от премиера Николай Денков по време на срещата на върха в Брюксел преди дни.

На заседанието на Европейския съвет в петък Денков, който е световен учен в областта на химията и физикохимията, коментира, че „когато обсъждаме дали нещо е вредно, трябва да гледаме не само кое е веществото, а и каква е неговата концентрация“.

„Именно от нея зависи дали веществото е опасно или не. В текста на регламента, който се представя, думата „концентрация“ липсва“, заяви пред журналисти в Брюксел тогава Денков.

Становището на българските власти и бранша е, че ако се промени класификацията на етеричните масла, това ще се отрази зле на традиционното отглеждане на култури, от които те се добиват, и ще бъдат засегнати доходите на заетите в сектора земеделски производители и сезонни работници. На този етап е прието искането им да се изключат етеричните масла от концепцията за комплексни вещества, така че те да продължават да бъдат класифицирани по настоящите правила като вещества, а не като смеси.

Решението на Съвета на ЕС е позитивен напредък за производителите на натурални съставки за парфюмерия и козметика. Все още обаче предстоят преговорите с Европейския парламент за договаряне на финалния текст на регламента, посочват от Министерството на земеделието и храните в неделя.

Като цяло обсъжданият регламент цели изясняване на правилата за класифициране и етикетиране на химически вещества и необходимата информация за химикали, продавани онлайн.

„Искаме правилата за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали да са подходящи за цифровия и зелен преход, позволявайки на потребителите, компаниите и работниците да купуват и използват химически продукти по по-безопасен, по-добре информиран и по-устойчив начин. Днешното решение е важна стъпка напред в тази посока и важен крайъгълен камък в изпълнението на стратегията на ЕС за химикалите“, коментира Ромина Пурмохтари, шведски министър на климата и околната среда.

Правилата целят производителите на подобни продукти да информират потребителите за потенциално наличие на ендокринни разрушители или дълъг живот на определени вещества. Въвеждат се и специфични изисквания за презареждане на химически продукти в станциите като начин за намаляване на отпадъците от опаковки и за постигане на напредък към кръгова икономика.

mediapool.bg

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram