Илияна Йотова в Стара Загора: Всички оставаме в дълг към избирателя

„Всички кандидати за евродепутати оставаме в дълг към избирателя“, каза в Стара Загора Илияна Йотова, кандидат за евродепутат от Коалиция за България. По думите й не се е състояла очакваната от нея дискусия затова 7 години по-късно къде е България и какви трябва да са задачите през следващия 5-годишен период.
Йотова пристигна в Стара Загора заедно с Момчил Неков, също кандидат от листата на Коалиция за България. След това те посетиха Казанлък, както и по-малките общини Николаево и Мъглиж.
„Ние от Коалиция за България избрахме по-удачната стратегия – разговор с хората на тема „7 години по-късно“, сподели Йотова. Според нея не е вярно, че хората не се интересуват от Европа, те даже изпреварват политиците. На срещите си с нея питали как ще се защити спецификата на селското стопанство у нас, как малки и средни фирми ще могат да ползуват европейски средства, за студентската програма „Еразъм“ и др.
Според Илияна Йотова трябвало да бъдат широко дебатирани и въпросите свързани с бъдещото членство на България в Еврозоната, в Световния банков съюз и т. н. в светлината на факта, че през 2018 г. България ще бъде лицето на Европейския съюз.
„Всички оставаме в дълга на избирателя“, категорична бе тя.
По въпроса за Украйна Йотова коментира, че този конфликт не може да прерастне в нова стена и заяви, че БСП е категорично против строги икономически санкции спрямо Русия. Остава твърдата и неотклонна позиция да не се обвързват политическите въпроси с икономическите.
„Не смятам, че е работа на България да се намесва по въпроса за президентските избори в Украйна на 25-ти май. Тревогата обаче е кой как ще ги признае“, каза още Йотова. Според нея трябвало заедно с президентските да има и парламентари избори, за да има легитимност на правителството в страната. По думите й отдавна са предупреждавали Европейския парламент, че в Украйна зрее конфликт, но не ги чули.
Според Илияна Йотова темата за бежанците ще става все по-гореща. Тя предупреди още, че след изтегляне на силите за сигурност от Афаганистан, ще се създадат предпоставки за потенциална бежанска вълна и оттам.
Отпуснатите средства за бежанците за България са 10 млн. евро, от Европейската комисия (ЕК) очаквали останалите нужни средства да се поемат от държавните бюджети. Според Йотова обаче трябва да се извадят извън скоби държави като България, Италия, Гърция и Малта, които поемат вълните от бежанци. Тя призова и други страни в Европа да бъдат солидарни и на квотен принцип да поемат бежанци, защото разполагат с повече ресурси.
Искания нов мониторинг за България пък можел да протече на два етапа. При първия правителството трябва да състави план за справяне с бежанците, а при втория това да направи ЕК, което означава проверки на всеки 3 месеца и санкции. „Ние сме против такъв мониторинг и за да го няма, трябва да подобрим условията“, каза кандидатът за евродепутат. Йотова изрази и огорчението си от неправителствени организации у нас, които се държат непочтено и некоректно, като описват неверни картини за живота на бежанците у нас.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram