Играта на кмета на срещи и споразумения свърши с 4 млн. кредит за казанлъчани

Прословутият препъникамък с до 9-те етажа на химерния МОЛ били с намерение в идеен проект, но затова пък до тегленето на 4 милиона лева, загробващ казанлъчани кредит, играта на кмета е била на срещи и споразумения. Или тука има-тука нема.

На 18 юли Върховният касационен съд обяви за нищожен договора за продажбата на общинския парцел на някогашното инфекциозно отделение на фирма “Тракия Трейд” ООД, собственост на местния бизнесмен Тодор Колев. Причината е, че обявените в конкурса и по-късно записани в договора условия, при които Колев е бил задължен да купи имота и да построи сграда, се оказват невъзможни.

“Тракия Трейд” купува имота от 5,4 дка с намерение да строи огромен мол. Печели конкурса, обявен от общината. Той пък е съгласуван с главния архитект на града и е одобрен от общинския съвет. В договора за продажба фирмата получава разрешение да строи 9-етажна сграда и дори е задължена да вдигне обект с минимална разгърната площ от над 8 хил. кв. м, общият устройствен план на квартала, приет четири години по-рано, ограничава строителството само до 4 етажа. Според тогавашния главен архитект в документацията е посочеено, че е „Тракия Трейд “ може да строи до 9 етажа. Фирмата е трябвало да се съобрази, както със Закона за устройство на територията, така и с подробния устройствен план на парцела от 1987 г., който допуска само двуетажни постройки. Фирмата представя в Община Казанлък идеен проект, но не и работен – спомня си Николов. Ето идейния проект за ,,дупката“:


Обект търговско-развлекателен комплекс, Казанлък
Инвеститор „Тракия трейд“ ООД
Проектант арх. Виолета Бакунина, Казанлък
Изпълнител на изкопните работи „Тракия трейд“ ООД
Главен изпълнител в процес на избор
Консултант „Долината на розите“ АД, Казанлък
ЗП 6000 кв.м
РЗП 30 000 кв.м

Над 35 млн. лв. е инвестицията в съвременен комплекс с обекти за обществено и делово обслужване и офиси от типа мол в Казанлък. Търговският център се разполага на мястото на бившата инфекциозна клиника, като заема имот с площ над 6000 кв.м. Началото на строителството бе поставено с официална първа копка на 6 юни, направена символично от кмета на общината Стефан Дамянов и от управителя на фирмата инвеститор Тодор Колев.
Инвестицията е предприета от фирма „Тракия трейд“ ООД. Проектът е дело на арх. Виолета Бакунина. Изпълнител на изкопните работи е „Тракия трейд“ ООД. В момента се провежда конкурс за избор на главен изпълнител на обекта, уточни Тодор Колев. Консултант е „Долината на розите“ АД, Казанлък.
Обектът е свободно стоящ в имота. Състои се от ниско тяло, предвидено за търговски център, и високо тяло, състоящо се от шест етажа. Във високото тяло ще се разположат офис помещения. Двете сутеренни нива се заемат от просторен магазин за хранителни стоки и подземен паркинг. Първият подземен етаж съдържа освен магазин за хранителни стоки и гараж за 80 автомобила. Наклонените рампи за влизане и излизане от гаража се разполагат в южната част на имота. Вторият подземен етаж е отрeдeн само за подземен паркинг със 150 паркоместа. Сградата е с разгъната застроена площ около 30 хил. кв.м.
Търговската част на сградата представлява покрита пешеходна търговска улица на три нива. Тя има вход от тротоарното пространство, който води във фоайе. От фоайето се разклоняват две търговски улици, които се събират в края си в ротонда с купол с горно осветление. Покрай  улиците се разполагат магазини за промишлени стоки. Те са обособени с леки прегради от алуминиеви профили и стъкло. В средата на улиците се предвиждат ескалатори, които водят към второто ниво на търговския център.
Вторият етаж на търговския център повтаря разпределението на първия. В него освен магазините за промишлени стоки се предвиждат билярдна зала и кафене за 50 посетители. На третото ниво се ситуират заведения за хранене и кинозала с 200 места за зрители. „Етажът ще бъде зает от заведения за бързо хранене, ресторанти, кафетерии, боулинг и огромен детски кът. Търговският център ще разполага с една или две амфитеатрално изградени кинозали“, каза Тодор Колев, управител на фирмата. Той допълни, че ще бъдат открити и около 800 работни места.
Офисната част на сградата се състои от шест етажа. Тя е достъпна както от  тротоарното прост­ранство, така и от вътрешните пространства на търговския център и разполага със самостоятелен панорамен асансьор. За първия офисен етаж се предвиждат преки изходи върху  озеленения използваем покрив на търговския център.
Сградата е с масивна конструкция. Покривите са хоризонтални, стоманобетонови и в по-голямата си част са използваеми. Част от фасадите са окачени, останалите се оформят с фасадни облицовки и мазилки. В две части на сградата – фоайето при входа и ротондата, се предвижда горно осветление. Предвижда се инвестицията да се реализира за около 12 месеца.

Фирмата завежда дела срещу Общината, които печели на 3 инстанции. Общината е длъжна да възстанови сумата, направените разноски на обща стойност около 4 милиона лева. Според председателя на ОбС проблемът е дошъл от липсата на диалог между бившия кмет и тогавашния Общински съвет. Нищо, че делото е заведено от Тодор Колев по време на мандата на сегашния Общински съвет и е можело според юристи да се намери решение – като например промяна на ПУП и започване на строежа. На 06.06.2012 година кметът на Общината –Галина Стоянова сключва споразумение с „Тракия Трейд“, като поема към дружеството конкретни ангажименти –ликвидиране на съсобственост, разрешения и други. С допълнително  споразумение месец по-късно Стоянова се съгласява да отидат на арбитраж. Спорен е въпросът, а решенията на Арбитража не подлежат на обжалване. Юристи недоумяват, защо Стоянова е предприела този ход. “В Арбитражния съд не оспорваме съдебното решение, а сумата, която трябва да върнем на Тракия трейд“ – категоричен бе председателят на ОбС – Николай Златанов. Именно пред този съд от Община Казанлък заявяват, че е длъжна да върне парите на „Тракия Трейд“, тъй като има решение на съда???????????

Логичен е въпроса защо страните не са се споразумели извън съда?

Такъв опит прави собственикът на „Тракия трейд“, който настоява неколкратно за среща с Галина Стоянова. Представители на фирмата най – накрая се срещат с ръководството на Община Казанлък, чрез протекцията на член на ръководството на ГЕРБ.

Тодор Колев лично води при Галина Стоянова  инвеститор, който е склонен да закупи имота-част от имота да плати веднага, а останалата сума на разсрочено плащане. Фирмата, която иска да закупи имота, се среща с Общинското ръководство няколко пъти. И си тръгва с разочарование, тъй като кметът тропа по масата, че Общината ще претендира да се запълни дупката за сумата от 600 000 лева. Така новият инвеститор си тръгва, а парите трябва да се платят от Общинския бюджет. Изненадващо същия този инвеститор, който преди година беше склонен да плати 3 милиона лева на 7 октомври го купува за 900 000 лева. И това е „Лидъл“!

Каква игра се е играла – не е ясно, ясно е обаче, че е нарушен общественият интерес, което си е чисто стопанско престъпление по Наказателния кодекс.

Десислава Петкова и

Медийна група „Вис виталис“

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram