Държавата затваря ТЕЦ Марица 3, за да не затвори енергетиката

Установени са три високи превишения на нормите за серен диоксид от ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград. В рамките на по-малко от 12 часа от петък до събота се регистрирани 8 превишения на нормите за серен диоксид. Допусканите превишения в рамките на година са до 24 на средночасовите и до 3 средноденонощни норми. Това обяви служебният екоминистър Росица Карамфилова на съвместен брифинг със служебния енергиен министър Росен Христов за замърсяването на въздуха в Димитровград от дейността на ТЕЦ-а.

Населението на Димитровград няма да бъде евакуирано, въпреки огромното замърсяване на въздуха от серния диоксид, стана ясно още на брифинга.

По думите ѝ този момент е критичен предвид факта, че срещу България има две наказателни процедури, свързани със замърсяването на въздуха. МОСВ предоставя информация на ЕК с оглед на това дали има устойчива тенденция за намаляване на серния диоксид у нас. Ситуация е критична и са необходими важни и решителни стъпки, подчерта служебният екоминистър.

ТЕЦ „Марица 3“ е спрян и в момента се работи по намаляване на мощностите, като засега ТЕЦ „Брикел“ работи. На ТЕЦ „Брикел“ е наложена административно-принудителна мярка още от август месец и тя е с предварително изпълнение, с което съдът отменя затварянето му на първа инстанция. В момента ТЕЦ „Брикел“ работи, но засиленият и непрекъснат контрол на инспектори от други регионални инспекции дава и ще даде допълнителни резултати. В противен случай остават следващите мерки, закани се Карамфилова.

Никой от нас няма желание да затваря големи горивни инсталации, но има комплексни разрешителни, с които са определени условията, при които всяка една от горивните инсталации трябва да работи, отбеляза тя.

Има вероятност съдът да постанови мерки, свързани с отнемане на дерограциите, дадени на нормите за серен диоксид в Маришкия басейн, намаляване на мощностите и затваряне на централи, предупреди Карамфилова.

Серният диоксид представлява огромен риск за цялата енергетика на страната, заяви от своя страна служебният министър на енергетиката Росен Христов. Ние в момента сме на 23 средночасови нарушения и още при две нарушения дерогацията може да бъде отменена и може да доведе до затварянето на всички въглищни мощности в страната, предупреди той.

Електроцентралите в Маришкия басейн са с мощност над 3 000 мегавата и са критични за нашата енергийна система и критични за региона ни. Може да си представите при още две нарушения на ТЕЦ „Марица 3“ какво ще се случи – страната да загуби 30% от енергийните си мощности и да внася електричество от други държави, при положение, че останалите страни внасят от нас, изтъкна Христов.

Това, което служебното правителство може да направи, са пълни проверки и консултации от експерти на МОСВ с цел да преведат работата си на екологичните норми. Ако това не се случи, ТЕЦ „Марица 3“ ще остане затворен, иначе ще затворим 1/3 от електроенергийната мощност на държавата. Това не е поредното затваряне на ТЕЦ и нарушение, за което после може да се обжалва и да се отвори отново. Нарушенията в ТЕЦ „Марица 3“ са от изключително голяма обществена опасност, категоричен бе Росен Христов.

Той се надява държавата да успее да помогне на ТЕЦ-а да започне да работи спрямо екологичните норми, иначе в противен случай рискуваме да затворим енергетиката.

Нюз бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram