ГЕРБ не казва кой ще изплати заемите за санирането

Павлова пак не отговори защо е нужно да се регистрира юридическо лице на собствениците 

 

Народният представител от АТАКА от избирателен район Пловдив–област Магдалена Ташева зададе въпрос на регионалния министър Лиляна Павлова относно Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, по-известна като “Саниране на жилищни блокове“.

 

Тя попита министър Павлова защо само Сдружението на собствениците може да кандидатства за 100% безвъзмездна финансова помощ по програмата. На какво основание от тази възможност е лишено Общото събрание на собствениците, което по чл. 17.ал.2.5 от Закона за управление на етажна собственост може да вземе решение за обновяване, основен ремонт, усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или собствени средства или други източници на финансиране – с мнозинство н  е по-малко от 67% идеални части от общите части?

 

Ташева припомни, че на 7 февруари в Пловдив пред 400 души, министър Павлова заяви, че Сдружението на собствениците поема всички разходи по конструктивното укрепване на сградата, ако енергийният оценител прецени, че такова е нужно. (БГНЕС, „Пловдивчани питат, Павлова отговаря“, 07.02.2015 г.) На въпроса защо в типовия договор за финансиране не е спомената думата „безвъзмездно“, Павлова отговори, че това се ‚подразбирало“. На въпроса: „Какво ще стане, ако следващото правителство не подразбере така договора и накара сдружението да си покрие р

зходите“?, Павлова отговори: „Ами, внимавайте за кого гласувате“. Националистката настоя да разбере също кой ще плаща заемите, които ще бъдат изтеглени за санирането.

 

Министър Павлова не отговори на първия въпрос. Тя само повтори, че получател на финансирането може да бъде само юридическото лице с нестопанска цел, т.е. Сдружението на собствениците.  Общото събрание на собствениците ще продължи да функционира, но за целите на проекта трябва да се регистрира Сдружение на собствениците. Тя се отрече от заявленията си в Пловдив с обяснението, че не е била разбрана правилно от медиите. Според нея в договора между общината, сдружението, областния управител и банката е указано, че санирането е за сметка на д    ржавата.

 

Ташева напомни на министъра, че Сдружението на собствениците може лесно да бъде обременено с дългове, доведено до състояние на неплатежоспособност и в този случай, по чл. 37 от ЗУЕС, трябва да бъде ликвидирано по Търговския закон, а активите му (т.е. апартаментите на собствениците) разпродадени с цел удовлетворяване на кредиторите му.

 

Националистката отбеляза, че програмата за саниране няма нищо общо със социалната политика, както твърди от регионалния министър, защото няма поставени приоритети, като например най-напред да бъдат санирани най-старите панелни блокове или жилищата на хората от  най-бедните социални слоеве.

 

Атакистката подчерта, че ако със санирането се пестяха пари за отопление и ток, държавата би трябвало първо да санира държавните и общински сгради, училища и болници, после бизнес сградите и едва накрая да се премине към частния жилищен фонд. Ташева не получи и отговор на въпроса кой ще отпуска заемите за санирането и кой ще ги изплаща.

 

 

 

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram