В Галерията посвещават лекция на първия у нас художествен салон – Тръпковата галерия

Лекцията на 11 февруари, част от поредната СЪБОТА В ГАЛЕРИЯТА в Художествена галерия – Казанлък, ще бъде посветена на Тръпко Василев и „Постоянната художествена галерия“, която е открита през 1910 г. на ул. „Аксаков“ в София.

В нея изкуствоведката проф. БЛАГОВЕСТА ИВАНОВА ще разкаже за живота на ентусиаста и инициатора на редица изложби в първия частен художествен салон.

Създаването на този салон ще потопи слушателите в историята на зараждащия се културен живот с столицата. Документалните фотографии и обликът на мястото до известния сега „Кристал“ ще възкресят редица събития около една от сградите на Рисувалното училище и мястото, където още преди създаването на Тръпковата галерия, е организирана Втората изложба на Дружеството за поддържане на изкуството в България, посещението на Алеко Константинов, преустройството на салона от Тръпко Василев и неуспешните му призиви за помощ от Софийската община.

Ще бъде представен Тръпко Василев като художник, творческото му зареждане от природата край София, кореспонденцията му с Константин Щъркелов, Никола Танев и други известни майстори на четката през 1920-те-1940 г. Създадените от незавършилия Рисувалното училище художник проекти за орнаменти за изписването на интериорите са непознати. Съхранени в неговия архив те стават достояние в книгата „Тръпко Василев и Постоянната художествена галерия“, издадена през 2020 г.

Изследването на дейността на Първата художествена галерия в София, известна като Тръпковата галерия през 2020 г. бе свързано с две културни събития – постерна изложба на открито в градинката пред Военния клуб и с изложбата „Първият художествен салон в София. 110 години от създаването на Тръпковата галерия“, организирана в галерия „Васка Емануилова“ (филиал на СГХГ).

През 2020 г. се навършиха 110 г. от създаването на първата частна художествена галерия в България. През февруари 2023 г. се навършват 147 години от рождението на нейния създател Тръпко Василев. Дългият сложен и трънлив път на този ентусиаст ще бъде разказан от първите му рисунки върху дуварите на къщите в неговото родно село Личища (сега Поликарпи в Гърция) до израстването му като изцяло отдаден на изграждането на културния облик на София човек. Пристигането му като дете в Цариград и неговото ученичество ни връща към живота на българите в столицата на Османската империя. И така, постепенно, Тръпко Василев, с откритата „Постоянна художествена галерия“ на ул. „Аксаков“ в София се превръща във фигура, която работи в полза на младите български художници в началото на ХХ век. Неговото дело и професионализъм по отношение на вътрешното оформяне на редица известни сгради в столицата оставя траен отпечатък върху тяхната естетика. Разказът е за един обикновен човек, изтъкан от желанието да се труди и да създава.

Лекцията „Тръпко Василев. Неговият живот и Постоянната художествена галерия в София“ ще започне в 13:30 часа идната събота в Художествена галерия – Казанлък.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram