България записа най-слабото си класиране на олимпийски игри

България завърши Рио 2016 с един медал повече, отколкото преди четири години, но записа най-слабото си класиране на олимпийски игри.

Българските спортисти разделиха 65-ата позиция с Венецуела и останаха две места по-назад в сравнение с досегашното си най-слабо постижение – игрите в Лондон през 2012 г.

България продължава стабилно тенденцията, започнала от Сидни 2000, да бележи спад в класирането по медали. Преди 16 години българските спортисти се наредиха на 16-а позиция, четири години по-късно в Атина – на 33-а, а през 2008 г. в Пекин – на 42-а.

България неизменно участва в класирането по медали от Хелзинки 1952, с изключение на бойкотираната от комунистическите страни олимпиада в Лос Анджелис през 1984 г.

При първите си четири участия на олимпийски игри – Атина 1896, Париж 1924, Амстердам 1928 и Берлин 1936, страната не е класирана, тъй като не печели нито едно отличие.

По отношение на медалите игрите в Рио са по-успешни за България от тези в Лондон, тъй като спечели по-малко квоти и взе едно отличие в повече. В първата южноамериканска олимпиада обае бяха раздадени 974 медала, а преди четири години – 960.

За пръв път, откакто през 1952 г. боксьорът Борис Георгиев печели първия български медал – бронз в категория до 75 кг, България не печели нито едно отличие при мъжете.

И трите медала в Рио дойдоха благодарение на дамите. Мирела Демирева завоюва сребро в скока на височина (първо отличие за България в леката атлетика от 16 години), а ансамбълът по художествена гимнастика и боркинята Елица Янкова взеха бронзови медали.

България беше представена в общо 32 състезания при мъжете и в 22 при жените.

Най-предно класиране от мъжете записаха състезателите по борба Владимир Дубов и Николай Байряков – пето място. Те стигнаха до мачове за бронзовите медали съответно при най-леките в свободния стил и до 85 кг при класиците, но ги загубиха.

Цитат на деня: Имаше и хора, които откровено се разхождаха в Рио

Някои нямаха шанс, на други стресът попречи да се реализират. Имаше и хора, които откровено се разхождаха и не защитиха по никакъв начини квотите и присъствието си в Рио де Жанейро. Имаше и такива, които се постараха, но това са им възможностите.

Така министърът на спорта Красен Кралев коментира българското представяне на олимпийските игри в Рио де Жанейро, които завършиха снощи. Страната завърши с три медала в актива си – два бронзови (на ансамбъла по художествена гимнастика и Елица Янкова в борбата) и един сребърен (на Мирела Демирева в скока на височина).

„С какво сме виновни ние (за слабото представяне)? Нашата роля е да създадем нормативна уредба, да изградим спортна база и да осигурим средства за подготовка. Законът е готов, базата се реконструира и изгражда ежедневно, пари за подготовка сме осигурили предостатъчно на всички федерации, участващи на игрите. Бюджетът на Министерството на спорта е функция от икономиката на държавата“, заяви Кралев пред „Гонг“.

„Федерациите, които спечелиха олимпийските медали получават и най-голям ресурс, защото работят най-добре. Комунизмът свърши. Вече всеки трябва да си заслужи парите. Който работи, ще получава повече средства от държавата, за да може да обърне внимание и на детско-юношеските школи, на обучението на треньорите и поддръжката на базите. Реформите ще бъдат тежки и болезнени, но трябва да ги реализираме в името на българския спорт“, завърши министърът./Вестник Дневник

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram