ФМ Цецо Стоянов на равенство от трофей при най-големите в турнир

Рекордни 255 млади шахматисти участваха в 17-ото издание на купа България “Търновската царица”. Досега рекордът на турнира бе от 221 състезатели и бе поставен миналата година. Надпреварата бе организирана от Шахматен клуб “Етър”, Община Велико Търново и Българската федерация по шахмат. Проявата премина под знака на кандидатурата на В. Търново за Европейска столица на културата през 2019 г. Проведоха се 4 отделни турнира до 8, 10, 12 и 14 г., като момчета и момичета играеха заедно, но бяха направени отделни класирания за двата пола. По този начин бяха излъчени 8 шампиона в 8 групи и раздадени общо 8 купи и 24 медала.

При момчета до 14 години – за втора година поред победител стана Мартин Петров от „Столичен център по шахмат“ с 6 т. Втори е фиде майстор казанлъчанинът Цветан Стоянов от ШК “Бургас 64”, който е само на 10 години, но игра с успех при батковците и събра 5,5 т./на половин точка от лидера/.119 парти общо изиграха 35 деца от 22 тима в „Старата столица“. Цецко взе 5 победи,реми и едва една загуба от първия в турнира. Трети се подреди Виктор Боев от ШК “Пловдив”, също с 5,5 т.
Наградният фонд беше огромен за детски турнир – 1600 лева. Красиви купи, медали и грамоти получиха призьорите в осемте групи. Във всяка възрастова група победителят получи 100 лв. премия, вторите – 60 лв., а третите – 40 лв. Организаторите бяха подготвили предметни награди – футболни топки за отборите с най- много състезатели. Получиха ги ШК „Пловдив“, ШК „Бургас 64“/ на Стоянов/, ШК „Виктори“ /Благоевград/ и ШК „Шах 21“ /София/.