Първи успех за националния състав и казанлъшките треньори в европейските квалификации при девойките

Националният отбор на България за девойки до 18 години записа първата си победа с 3:1 (25:17, 27:25, 22:25, 25:12) над отбора на Австрия в европейската квалификация, на която София е домакин от 12 до 15 януари. В избрания за мачовете състав на селекционера Страхил Балов са включени и две от неговите възпитанички от школата на „Казанлък Волей“ Пламена Кораменова и Мария Кривошийска, а треньорският състав изцяло представя града на розите в най-оспорваното за началото на годината европейско съревнование. Балов повика в щаба си хората, на които разчита в казанлъшкия женски тим.

В коментар за сайта BGvolleyball.com след първия успех за неговите момичета Страхил Балов похвали отбора за проявения героизъм и ги поздрави за победата „Факторът домакинство и нашият силен дух ни помогнаха да преодолеем този корав съперник.“, коментира наставникът на младшата възраст.

Българските момичета започнаха доста мотивирано, като поведоха от самото начало, а при второто техническо прекъсване имаха аванс от 16:10. Този аванс им позволи да спечелят първия гейм след 25:17, съобщава сайтът Viasport.bg.

Във втората част австрийките поведоха, а при 10:5 за Австрия Страхил Балов потърси промяна с двойна смяна, а след това и прекъсване (при 11:5 за съперника). Обратът започна Борислава Съйкова, която с няколко сервиса притесни сериозно австрийките. В края българските момичета с общи усилия успяха да изравнят (22:22), а след  атака и да поведат за пръв път в гейма при 23:22. Австрийките обаче първи достигнаха до геймбол – 24:23, но българските състезателки показаха характер и при втория си опит направиха 27:25 и поведоха с 2:0 гейма.

В третата част България поведе с 5:0, но все пак австрийките изравниха – 7:7. При успешно включване за пореден път в играта на капитанката Александра Миланова тима на България дръпна напред след първата техническа пауза. При категорично надмощие българските състезателки продължиха да диктуват играта, въпреки че загубиха третия гейм с 22:25, но в четвъртия гейм оставиха съперника си на 12 точки.

България отбеляза 11 точки на блокада срещу само 4 за Австрия. Силен мач изигра Борислава Съйкова, която бе автор на 6 от тези блокади и завърши с общо 15 точки (69 % в нападение). Капитанката Александра Миланова бе най-резултатна с 18 точки (1 ас, 1 блокада, 52 % в атака), а Мария Йорданова добави 15 (3 блокади, 34 % в нападение). Дари Куманова завърши с 14 (2 аса, 40 % в атака).

Тази вечер от 17:30 е вторият мач на националния ни отбор срещу тима на Швейцария, отново в зала „Христо Ботев“.

Източник: Viasport.bg и BGvolleyball.com

На снимката: националният отбор с треньорите от „Казанлък Волей“ Страхил Балов, Диан Боюклиев, Владислав Ганчев и статистика Красимир Кънев