”Форбс”: Инвестиционният климат в България страда от корупцията

Инвестиционният климат и икономическите перспективи страдат от корупция в администрацията, слабо правораздаване, ниска производителност, липса на прозрачност в обществените поръчки и присъствие на организираната престъпност. Така описва американското списание ”Форбс” България в годишната класация за това кои са най-добрите страни за бизнес.

От 161 държави в нея на България е отделено 46-о място. По-зле от страните в ЕС е само Хърватия (52), а от българските съседи по-напред са Румъния (41) и Гърция (42), а изостават Сърбия (56), Турция (57) и Македония (68).

 

В десет от показателите, определящи подреждането в класацията, България има най-слаб резултат в регулациите за бизнес – 86-а държава в света. Приблизително в същата категория е и оценката за данъчната тежест на държавата върху предприемачите и служителите им – 81-о място.

 

От „Форбс“ посочват още, че икономиката в България демонстрира силен растеж, но пак си остава с най-ниския БВП на глава от населението в ЕС – 8000 долара. Списанието допълва, че „енергийната зависимост на страната ни и разчитането продукцията ѝ да се търси в чужбина правят растежа чувствителен към външни за страната пазарни условия“.

 

Значителна част от текста е посветена на проблемите с енергетиката, като се набляга на зависимостта от Русия. Припомня се, че преди две години държавата е дала почти 700 млн. долара на НЕК да плати на „Атомстройекспорт“ оборудване за АЕЦ „Белене“, спряна от правителството четири години по-рано и сега възродена като идея от кабинета на Бойко Борисов. Почти пълна е зависимостта от Русия и на българския газов пазар, а проекти за връзки с Гърция и Сърбия, които биха могли да я намалят, са замразени, пише още изданието.

 Фрог

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram