Washington Examiner: Путин и Ердоган готвят погром над проамериканските сили в Сирия!

Визовите проблеми между САЩ и Турция са само симптоми за много по-мащабни противоречия в отношенията между двете страни, пише журналистът Том Роган

Турция и Русия активно плетат заговор срещу интересите на САЩ в Сирия, пише във Washington Examiner журналистът Том Роган. Той е стигнал до този извод след съвместната пресконференция на президентите Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин в Турция на 28 септември.

Първо, Путин съобщи, че Турция и Русия са се договорили за установяване на режим на прекратяване на огъня в североизточната сирийска провинция Идлиб. Това е нелош знак, но трябва да се има предвид, че доколкото Идлиб е последното голямо огнище на съпротива на сунитите, които се сражават против съюза на Асад, Путин и Иран, тези думи на Путин свидетелстват за това, че Ердоган е готов да прекъсне пътищата за снабдяване на бунтовниците срещу режима, минаващи през Турция.

Роган припомня, че е предупреждавал още през декември миналата година, че крайната цел на Русия винаги е била пълното унищожаване на въстаниците в Идлиб. Но днес, когато Ердоган се разкри като марионетка на Путин, а САЩ престанаха да оказват подкрепа на повечето въстанически групировки в Сирия, всичко е готово за провеждането на финално „прочистване“ на Идлиб от силите на Русия, Асад и Иран.

Гответе се за „клане“ в духа на Алепо.

Ако погледнем картата на Syria Live Maps, ще видим, че червеният цвят постепенно измества зеления, пише Роган. САЩ не трябва да се отказват от онези вече немногобройни групировки на умерените въстаници, с които имат съюзнически отношения, твърди той. Ако направим това, ще последва религиозна война, в основата на която ще лежи ненавистта, разпалвана от „Ислямска държава“, Иран и Русия (чрез отслабване на авторитета на САЩ).

Нещо повече, Ердоган и Путин намекнаха, че се готвят за мощен удар срещу кюрдите. Тази седмица Ердоган заяви, че кюрдският референдум (в Ирак, бел. ред.) разпалва „регионална криза“ и се закани, че „ние ще трябва да предотвратим онези стъпки, които могат да предизвикат нови, по-сериозни грешки от страна на кюрдските регионални власти“.

Какво се крие зад думата „да предотвратим“?

Путин намекна за възможния отговор. Бившият офицер от КГБ заяви, че двамата с Ердоган „са се разбрали да продължат тесните контакти по линия на министерствата на външните работи, на военните и на специалните служби, за да задълбочат координирането на съвместните действия по урегулирането на конфликта в Сирия, както и решаването на други регионални проблеми“.

Трябва да отбележим, че когато Путин използва своите „специални служби“, често следват жестокост и насилие, пише Том Роган. Сега вероятността от настъпление по оста Турция-Русия срещу владените от кюрдите територии е достатъчно голяма, уверен е той.

За съжаление, визовите проблеми между САЩ и Турция са само симптоми за много по-мащабни противоречия в отношенията между двете страни, смята авторът. И те се заключават в това, че лидерът на един от най-важните съюзници на САЩ по линия на НАТО, а именно Турция, тясно си сътрудничи с Владимир Путин. По време на съвместната пресконференция Ердоган отбеляза, че често разговаря с Путин по телефона и на няколко пъти го нарече „мой скъп приятел“. И за да задоволи самолюбието на своя господар, Ердоган завърши срещата си с Путин, като му благодари на руски език.

Както Washington Examiner отбеляза миналата седмица, президентът Тръмп трябва внимателно да анализира тази позиция на Турция, завършва анализа си Том Роган.

 

epicenter.bg

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram