За първи път: Рапър бе отличен с награда Пулицър

Американският писател Андрю Шон Гриър получи награда в категорията за роман, а пиесата на Мартина Майок „Цената на живота“ грабна приза за най-добра драма. Пулицър в категорията за биография получи Каролин Фрейзър за „Прерийни огньове“

Вестниците „Ню Йорк таймс“ и „Вашингтон пост“ спечелиха престижната награда Пулицър в категорията за публикации с общонационално значение за серия от статии и материали, посветени на възможни контакти между хора от предизборния екип на Доналд Тръмп и руски представители,предадоха световните агенции.

Наградата Пулицър е най-престижното американско отличие в областта на журналистиката, което се присъжда от 1917 г. Понастоящем то се присъжда не само в журналистически категории, но и вобластта на литературата, музиката и драматургията. Наградата се придружава и от 15 000 долара. Отличията в различните категории бяха обявени на церемония във Факултета по журналистика към Колумбийския университет в Ню Йорк.

 

В. „Ню Йорк таймс“ и сп. „Ню Йоркър“ получиха отличието Пулицър в категорията за журналистика в услуга на обществото за статиите, в които разкриха аферата с холивудския продуцент Харви Уайнстийн, обвинен от десетки жени от шоу бизнеса в сексуални посегателства, извършвани в продължение на години.

В резултат на тези разкрития се зароди движението „Аз също“.
Агенция Ройтерс получи наградата Пулицър в категорията за международна журналистика за репортажи, разкриващи връзките между филипинския президент Родриго Дутерте и полицейски „отряди на смъртта“.

Ройтерс получава наградата Пулицър и в категорията за фотография за кадри, отразяващи кризата с рохингите в Мианма.

Американският писател Андрю Шон Гриър получи наградата Пулицър в категорията за роман. Той спечели отличието с творбата си „Лес“, разказваща за неуспял писател на средна възраст на име Артър Лес и неговите комични преживявания, предадоха световните агенции.

В категорията за драма наградата Пулицър спечели Мартина Майок за пиесата „Цената на живота“, разказваща за хора с увреждания и травми, съжителстващи с физически здрави хора.

Пулицър в категорията за биография получи Каролин Фрейзър за „Прерийни огньове“, посветена на писателката Лора Ингълс Уайлдър.

Джеймс Форман-младши спечели Пулицър в категорията за документална творба за „Заключване на нашите: Престъпление и наказание в Черна Америка“ – изследване на съвременната американска съдебна система и последиците от нея за цветнокожите лица и общности.

Джак Дейвис получи Пулицър в категорията за историческа творба за „Заливът“, посветена Мексиканския залив, който е една от най-разнообразните и продуктивни морски екосистеми на планетата.

В категорията за поезия Пулицър получи Франк Бидарт за сборника „Сумрак“.

 

В категорията за музика наградата Пулицър бе присъдена за първи път не на джаз музикант или на класическо произведение, а на рапър. Това е Кендрик Ламар, който я спечели с албума си „DAMN“. Според присъждащите наградата в тази категория, албумът на Ламар е творба, която успява да улови и пресъздаде сложността на афроамериканския живот.

Кендрик Ламар вече спечели похвалите на музикалните специалисти заради впечатляващите си изпълнения на живо, текстовете на песните си, заради смесицата от хип-хоп, джаз, соул, фънк и африкански звуци в парчетата му. Неговите проницателни песни го превърнаха в глас на цяло едно поколение. Той бързо стана лидер в хип-хопа и любимец и на фенове на рока, попа и джаза.

 

Източник: Дарик

epicenter.bg

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram