Помпео: За САЩ ще е по-трудно да сме партньори, ако имате оборудване на Huawei

Държавният секретар на САЩ предупреди от унгарската столица съюзниците да не използват оборудване на китайската „Хуауей“ (Huawei), защото това ще затрудни „партньорските ни отношения“. „Държим да им посочим възможностите и рисковете от използването на такова оборудване“, каза той пред репортери по време на посещението си в Унгария.

 

Вашингтон е притеснен от растящото глобално влияние на най-големият в света производител на телекомуникационно оборудване Huawei Technologies и в частност експанзията в Унгария и Полша, допълва „Ройтерс“. Помпео е на обиколка в Централна Европа, която започна от унгарската столица, продължава в Словакия и приключва във Варшава на голяма конференция, посветена на отношенията с Иран и опит за изгражданена коалиция за натиск срещу властите в Техеран.

 

САЩ и част от западните им съюзници смятат, че оборудването на Huawei би могло да се използва за шпионаж. Според тях експанзията в Централна Европа е начин да се завоюва терен на единния пазар на ЕС. В Унгария обслужваме 70% от населението и си сътрудничим с повечето доставчици на телеком услуги, включително с държавни компании, казват сега от фирмата.

 

Компанията категорично отхвърля подобни подозрения и обвинения и иска доказателства, че работи за разузнаването на която и да е държава по света. САЩ повдигнаха обвинения на Huawei, но те не са за възможност да се шпионира през продуктите ѝ, а за финансови схеми от преди години с използване на подставени фирми с цел заобикаляне ембаргото за бизнес с Иран. Другото обвинение на федералната прокуратура е за кражба на технологията за роботизирана ръка на компанията T-Mobile US Inc., с която се тестват екрани на мобилни устройства. Китайците отвърнаха, че спорът с T-Mobile е уреден преди години между двете компании.

 

Полският арест и другите в ЕС

 

По повод проблеми със служител на Huawei, арестуван в Полша по подозрение в шпионаж, компанията предложи миналата седмица да изгради в страната „център за кибер сигурност, ако властите приемат това като решение, на което може да се има доверие“. Такива центрове вече има във Великобритания и Германия като средство за изграждане на доверие към продуктите.

 

Гжегож Малецки, бивш ръководител на полското разузнаване, коментира, цитиран от „Файненшъл таймс“, че не е изключено арестът да е извършен от Варшава, за да получи одобрението на САЩ. „В това има потенциал да пострадат полско-китайските отношения и би трябвало решението да е взето на най-високо правителствено равнище, където са преценили, че то е по-важно от запазването на добри връзки с Китай.“

 

Според правителствени източници в Берлин, цитирани от деловото издание „Ханделсблат“, Хелге Браун – началник на кабинета на канцлера Ангела Меркел, е съгласувала позиция с министрите на външните и вътрешните работи, икономиката, финансите и инфраструктурата, с която да не се стига до изключване на Huawei Technologies от поръчките за изграждане на 5G мрежи в страната. При посещението си в Япония Меркел каза, че правителството ѝ ще направи всичко възможно да получи гаранции, че оборудването няма да позволява обработваната и пренасяне информация нелегално да стига до властите в Пекин.

 

Ден по-късно италианският министър на промишлеността опроверга публикация, според която страната ще забрани достъп до конкурсите за 5G на китайските Huawei и ZTE Corp.

 

Но източници на „Ройтерс“ твърдят, че Варшава се кани да направи това, а Остин Дзян, регионалин директор за връзки с обществеността на Huawei, каза, че няма никакво основание за подобно действие „и ако това се случи, с всички средства ще защитим бизнеса и репутацията си в Полша“.

 

Преди две седмици Huawei бе изключена от поръчка за интернет портал на данъчните власти на Чехия, след като агенцията за компютърна сигурност в Прага предупреди, че има вероятност за заплахи за сигурността. Словашкият премиер петер Пелегрини каза през януари, че не смята китайската компания за заплаха и предупреди политиците „да внимават да не се превърнат в инструмент в търговска война между конкуренти“.

 

САЩ призовават Унгария да не подкрепя „Турски поток“

 

САЩ призоават Унгария да не подкрепя удължаването на газопровода „Турски поток“ до Централна Европа, защото смята този проекта за политически и за средство за разпространяване на руското влияние в района. Будапеща, от своя страна, обвинява Западна Европа в лицемерие в енергийните отношения с Русия и призовава Вашингтон да помогне в разнообразяването на източниците като убеди компанията ExxonMobil да започне добив на газ срещу румънския бряг на Черно море.

 

Без унгарското участие европейската част на „Турски поток“ би се превърнала просто в газопровод за снабдяване на Сърбия и би изисквал милиарди евро инвестиции. България също планира до няколко седмици да обяви началото на строителство на своя участък.

 

Вашингтон се завръща в Централна Европа

 

„Файненшъл таймс“ твърди, че САЩ са започнали дипломатическа кампания за ограничаване амбициите на Пекин в Централна Европа и предупрежденията за Huawei са само част от нея. Другата външна сила е Русия и Майк Помпео заяви, че САЩ не бива да позволяват президентът Владимир Путин „да вбива клин между приятели и в единството на НАТО“. Би трябвало да сме по-ангажирани с района, допълни той, цитиран от „Ройтерс“.

 

Същото казаха американски представители в петък, според които предстои увеличаване на забавилото се с десетилетие американското дипломатическо, търговско, военно и културно ангажиране в района, включително като алтернатива на Китай и Русия, които са побързали да запълнят създалият се вакуум.

 

Но американски официални лица са посочили на брифинг, че „голям брой малки и средно големи държави“ в Централна и Източна Европа – много от тях „силно податливи на корупция“ – могат да позволят на Китай „да проникне в ключови сектори“ и да оказва влияние отвътре в ЕС, пише от „Файненшъл таймс“. „По-притеснени сме от китайското присъствие, от присъствието на Huawei, в Централна и Източна Европа, отколкото в Западна Европа“, казва един от високопоставените представители на Вашингтон.

 

Други проблеми според САЩ създавала групата 16+1 между Китай и страните от района, в която се обсъждат и големи инфраструктурни проекти. Анализатори, цитирани от „Файненшъл таймс“, казват, че Вашингтон може да използва разочарованието, което се усеща в някои участнички в крупата – включително Полша – от качеството и цената на някои подкрепяни от Пекин проекти.

 

Източник: „Дневник“

Гласове

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram