Боян Чуков: Предстоят сериозни промени на Балканите

Процесът на обединение на Албания с Косово продължава методично да се развива. Албанският премиер Еди Рама на 14 януари заяви съвсем ясно, че очаква „нормализация“ на отношенията между Белград и Прищина. Тирана счита, че окончателното отделяне (разграничаване) на Косово от Сърбия ще бъде признато и гарантирано от САЩ и ЕС. Еди Рама заяви: „Ние тук сме за да подкрепим съглашението, което ще одобрят страните, донесли на Косово свобода и демокрация. Косово го освободи не албанският президент Илир Мета, а САЩ и ЕС, които днес имат право и задача да стимулират и двете страни към окончателно съглашение, на основание на което Косово ще се обедини с Албания“.
Според бившия сръбски външен министър Вук Еремич, „разграничаването“ e съвместен план на Александър Вучич, Хашим Тачи, Тони Блеър и Александър Сорос (син на Джордж Сорос). Последните са се срещали публично и тайно. И са постигнали споразумение. Според Вук Еремич, на 4 ноември 2018 г. се е състояла тайна среща във Ватикана, където е постигната договорка за митническата криза, формиране на косовската армия и детайли по „разграничаването“. Косовският премиер Рамуш Харадинай потвърди за съществуването на такъв план във „Вашингтон поуст“ на 28 ноември 2018 г. Самото „разграничаване“ ще стане с приемане на Косово в НАТО посредством обединение на Прищина и Тирана. По този начин се открива перспектива за създаване на Велика Албания. Естествено, във времето след вероятното разпадане на Македония, новосъздадената албанска държава ще интегрира и тези земи в Западните Балкани, които са населени с етнически албанци. Известната Рада Трайкович, сръбски политик от Косово и бивш зам. министър в правителството на Сърбия заяви:“ Вучич е постигнал компромис с всички- и с Тачи, и с Харадинай, освен с честния народ. Този компромис е в разрез с конституцията на Сърбия, с Резолюция 1244 от 10 юни 1999 г. на СС на ООН, с мнението на умните хора. Този компромис е предателство“. Никой не иска да говори за въпросната резолюция. Даже Александър Вучич. Резолюция 1244 предвижда оставането на Косово в състава на Сърбия. По-ясно казано, Прищина не може да получи независимост без съгласието на Белград.
На 17 януари в Белград пристига на посещение Владимир Путин. Александър Вучич ще търси от руския президент подкрепа за „разграничаването“. На Балканите Москва методично губи позиции. В действителност, единствено в Република Сръбска все още руснаците могат да се похвалят с определено влияние, което при настоящата външна политика на руското МВнР е само въпрос на време да се стопи. Балканите са в навечерието на влизане в турболентна зона и в региона предстоят сериозни промени. Не е далеч моментът, в който Скопие ще се превърне в „балкански Йерусалим“. С всички произтичащи от този факт последици за околните страни. За съжаление София не разполага с някаква определена стратегия, която да защитава българските национални интереси по време на предстоящите промени на Балканите. Управляващите се влачат по течението на събитията и реагират само на „импулси“ от добре известните на всички remote control (дистанционно управление). А, това не е на хубаво!

Боян Чуков, Фейсбук

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram