Валидираха марка и отдадоха чест на 100-годишнината от химна „Велик е нашият войник“

„Голяма чест за всички казанлъчани!“. Така кметът на община Казанлък благодари за избора на Казанлък за център на тържествата по случай 24 години от създаването на 61-ва Стрямска механизирана бригада и 100-годишнината от създаването на марша „Велик е нашият войник“. „Всички ние тук стъпваме по земята на една велика долина, изпъстрена с много красота и ухание на българската роза, но и долина, пропита с кръвта на нашите войници, на нашите герои, паднали на Шипка и Шейново, водили войни винаги с много сила и амбиция като 23-ти пехотен Шипченски полк.“, каза тя в приветствието си към препълнената зала на Двореца на културата – Казанлък, по време на тържественото честване.

Военният празник събра в Града на розите представители на висшето военно ръководство на страната, на водещите звена в духовенството, областните и общински институции на региона, на много военно – патриотични съюзи в България.

Празничната програма започна от учебен център „Тюлбето“, с демонтсрации на съвместни действия на органите на МВР и Министерството на отбраната при антитерористични операции, за да продължи кулминационните си минути в центъра на Казанлък.

Дарена реплика на Самарското знаме бе благословена пред Дома на културата „Арсенал“ от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, наместник на овакантения Старозагорски престол и казанлъшки духовници.

Експозе на тема „Бойният път на 23 пехотен Шипченски полк и бойният марш „Велик е нашият войник“ представи генерал – майор Тодор Дочев – началник на Военна академия „Георги Сава Раковски“.

Началникът на отбраната генерал Константин Попов връчи на кмета на община Казанлък Галина Стоянова символична урна, във формата на гилза, с пръст от паметния връх Каймакчалан, от където наскоро се е завърнала делегация, водена от ген. Попов. „Надявам се тази гилза да намери своето място в бъдещия паметник!“, каза ген. Попов.

Като признателност за оказаната чест и успешната съвместна работа Кметът на Общината поднесе почетния знак на Казанлък на Началника на отбраната на Република България генерал Константин Попов и на командира на 61-ва Стрямска бригада бригаден генерал Груди Ангелов: „Затова, че в днешно време местната власт, заедно с армията, заедно с 61-ва Стрямска механизирана бригада посреща трудностите.“. Г-жа Стоянова отбеляза, че местната власт винаги разчита на бригадата, както и тя винаги може да разчита на местната власт.

В приветствието си към гостите на празника Галина Стоянова припомни за създаването на Инициативния комитет за изграждане на паметник на химна на 23-ти пехотен Шипченски полк, по идея на един от полковите потомци – проф. Генчо Начев. Много от членовете на Инициативния комитет бяха в залата на Културния дом – д-р Добромир Тотев – постоянен секретар на Министерство на отбраната, вицеадмирал Пламен Манушев, ген. Михо Михов – председател на Комисията по отбрана в Народното събрание, президентът на Агенция и Радио „Фокус“ Красимир Узунов и много други военни и родолюбиви българи.

С кратко експозе за символите на паметника, който ще бъде втори по рода си в света, посветен на песен, след френската „Марсилеза“, авторът на проекта – художникът Таня Узунова показа и макет на бъдещия монумент.

Гостите в залата станаха свидетели на първата по рода си процедура в Казанлък – тази, по валидиране на юбилейна пощенска марка, посветена на 100-годишнината от създаването на бойния марш „Велик е нашият войник“.

Вечният боен марш е написан по музика на Михаил Шекерджиев и текст на подпоручик Константин Георгиев преди един век.

Пресцентър на община Казанлък

20161007-HNIZLQSCMRR-147584596020161007-UEIWCUZJLLP-147584596020161007-HXTSNWWWWWE-147584596020161007-NKCYHFGTRKB-147584596020161007-TEHGVJLDEWX-1475845961

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram