Предприемачи пред Манчоров: Парите за строителство не остават в Казанлък, а отиват у фирми в други градове

Проблемите на общодостъпната градска среда, порочно провежданите обществени поръчки в полза на фирми от други градове, изолацията на местните предприемачи, трудностите при общуването с общинската администрация, липсата на естетически облик на Казанлък и други нередности споделиха на среща архитекти, проектанти, строителни инженери и предприемачи с независимия кандидат за кмет Стефан Манчоров.

Всеки първи понеделник на октомври се отбелязва като световен ден на архитектите, а вчерашния ден даде само формалния повод  Манчоров да обсъди с представителите на този бранш от Казанлък десетките им трудности.

На срещата присъстващите откровено споделиха, че в сферата на строителството казанлъшката Община организира обществените поръчки в полза на определени фирми от други градове. Местният бизнес е изтласкан от участие, не е допускан да участва в конкурсите  чрез поставяне на неизпълними условияи и през последните четири години е намалял силно обемът на работата.

От лошо отношение на администрацията се оплакаха още предприемачите, както и от некомпетентност и липса на пригодност на голяма част от чиновниците.

Трима бивши главни архитекти на Община Казанлък бяха сред присъстващите. „Нека кажем открито, че царят е гол! Липса на канализация, но отгоре цветя и рози!”, възмутено настояха те.

Стефан Манчоров отново изрази своята позиция, че при всяка инициатива се изисква сериозна предварителна оценка. Че общинските средства трябва да се разходват по целесъобразност.

„Разбирам, че на казанлъшки строителни  фирми не се възлага работа. Изискванията на обществените поръчки се правят за предприемачи от други градове. По този начин освен липсата на бизнес тук, градът е лишен и от приход на данъци в хазната, лишени са от работа местните хора, от заплати, от средства, които да влязат в търговските ни обекти. Какъв е смисълът да се хвалим с нисък процент на безработицата, като казанлъчани напуснаха града, да търсят препитание другаде?, пита независимиат кандидат за кмет с бюлетина №30 и коментира: „Като газим кал и дишаме прах по време на тези ремонти за по 4-5 милиона лева, защо тези пари да не останат у казанлъчани? Защо се изнасят в други градове, където са регистрирани фирмите-изпълнителки и където ще отидат данъчните им отчисления?”, е другият въпрос, поставен от Манчоров на срещата, предизвикала истинско споделяне на проблеми.

Общото становище на архитекти, проектанти и инженери е, че Казанлък няма свой градоустройствен облик, а градската естетика е спорна.

„Навсякъде едни и същи фонтанчета, велоалеи, цветарници…Парк, където бетонът е повече от растителността. Ходил съм много по света и моята представа за паркове е със стари дървета и трева. За да се позволи приоритетът на Общината да са градинки, трябва всичко друго да е наред. Както казва народът „да сме си навили на масрафа”, така ли е?”, смята Стефан Манчоров.

За достъпността на градската среда проектант заяви образно: „Нека един инвалид в количка да се опита да влезе в Общината! Нека се опита да се качи при кмета…И по улиците и по тротарите е същото”.

 

Предизборен щаб на независимия кандидат за кмет на Община Казанлък Стефан Манчоров

 

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

 

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram