БСП-Казанлък отбеляза 95 години от Септемврийското въстание

С поднасяне на цветя пред паметника на Септемвриеца до Крън БСП-Казанлък отбеляза 95-годишнината от Септемврийското въстание. Казанлъшкият край  дава 11 свидни  жертви в първото в света антифашистко въстание. Първи въстават крънчани,  енинци, шейновци, после  в Шипка, Хаджидимитрово и  Голямо Дряново се навдига народното недоволство. Общият брой самоотвержени бойци е 150 и стотина невъоръжени младежи, които ги следват, се разпростират  в близо 4 километров фронт на сражение. В началото успяват да отблъснат изпратената войска, а ръководителите на въоръжената борба се оттеглят в Балкана.

 „Последвалите обаче действия, за съжаление, са неуспешни. Нереализирането на сигналите на въстанието, недоброто въоръжение, липсата на координация, на опит, на стратегически действия, отклоняване от главната цел са част от причините за неуспеха на въстанието”, каза в словото си председателят на БСП-Казанлък  Румяна Друмева. Тя припомни историческите събития в м. „Крънска кория”, разказа за пламенните герои и жестоките злодейства след Деветоюнския преврат, когато  се отваря страницата за политическите репресии и се слага началото на истинска гражданска война в България, продължила до 9 септември 1944 г. Цветя в памет бяха поставени  и на лобното място на ръководителя на Околийския аукционен комитет адвоката Бончо Шанов на пътя между Крън и Шипка.

Казанлъчани сведоха глава в знак на почит пред подвига на героите, удавени в кръв. Септемврийските дни и нощи са наситени с ужас. Десетки са безследно изчезналите, смелите разстреляни по пътища, други съсечени. Погромът  ражда септемврийската поезия и литература. Подвигът на въстаниците е отразен в книгите на Асен Разцветников – „Жертвените клади”, на Ангел Каралийчев – „Ръж”, на Антон Страшимиров – „Хоро” и в поемата на Гео Милев – „Септември”, в която поетът определя въстанието като народно.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram