И в региона с мерки против чумата по свинете

С цел ограничаване на разпространението на болестта, на местата, на които спират да почиват преминаващите през Прохода на Републиката, прохода Шипка и по двете магистрали пътници, ОПУ ще осигури по-често почистване на контейнерите и другите сметосъбиращи съдове, съобщи Илия Златев.

На заседанието беше обсъдена също възможността да бъде извършена дезинфекция на тези места с разтвори, които унищожават вируса на опасната болест.

На 24 юли предстои разширена среща в Областна администрация, на която отново ще бъдат обсъдени мерки за ограничаване на разпространението на Африканската чума по свинете. На нея освен представителите на Епизоотичната комисия ще присъстват и председатели на Общински съвети на общините от областта, кметове на населени места, началници на полицейски участъци, собственици на големи свинеферми.

днес се състоя заседание на Областната епизоотична комисия, председателствано от областния управител Гергана Микова. На него присъстваха зам. областният управител Димитър Драчев, директорът на РЗИ д-р Златина Нанева, директорът на Областна дирекция „Земеделие“ Елка Бонева, д-р Боян Папазов, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ в Областна дирекция по безопасност на храните – Стара Загора, директорът на Областно пътно управление Илия Златев, представители на ОД МВР, РД ПБЗН, РИОСВ, на неправителствената организация „Зелени Балкани“.

Разпространението на болестта Африканска чума по свинете и превантивните мерки за ограничаване на опасното заразно заболяване бяха тема на срещата. Д-р Папазов обяви, че в България огнищата на болестта са вече 12, като 2 от тях – в Плевен и Враца, са регистрирани днес.

Чумата по свинете е силно опасно заразно заболяване с висока смъртност по животните – диви и домашни. Вирусът е силно устойчив в околната среда и в продукти от свинско месо, които не са преработени. Няма разработена ваксина и няма ефективно лечение срещу заболяването. Единственият начин за борба с него, прилаган в 23 държави на 3 континента, е хуманното умъртвяване на всички заразени контактни свине. Хората и другите видове животни не боледуват от Африканска чума. Вирусът се предава лесно най-вече чрез хората – от продукти от месо, добито от болни свине, заразена храна, дрехи, контакт с болни свине.

Всички огнища, установени досега у нас, са в лични стопанства, голяма част от които не са регистрирани съгласно изискванията на закона.

„Ситуацията е тревожна. Болестта продължава да се разпространява и не е изключено да достигне и до нашата област. Ние не можем да спрем това, но трябва да се вземат спешни мерки, за да ограничим до минимум последствията“, каза г-жа Микова.

Д-р Папазов призова за отговорно отношение на всички институции към проблема. Той посочи като най-важна задача срещите и разговорите с кметове на населени места. Криенето на малки лични стопанства с по няколко прасета, с цел да не се конфронтират кметовете с жителите на селото, е опасна практика. Това е бомба със закъснител, която рано или късно ще гръмне, предвид ситуацията с болестта в Европа и в България, каза д-р Папазов. Той подчерта, че работата на терен и предоставянето на обективна информация на хората са много важни, защото това е единственият начин да се спрат спекулациите. „Стопаните трябва да бъдат подготвени, за да не се стига до конфликти, ако болестта дойде и при нас“,  обясни д-р Боян Папазов.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram