237 траколози от 4 континента „свирят сбор“ в Казанлък

237 специалисти в областта на науката „Траколия“ ще вземат участие в тринадесето издание на международния конкурс под мотото „Древна Тракия – мит и реалност“.

Форумът, чието първо издание е било през далечната 1972 година в София ще се проведе от 3 до 7 септември в Казанлък, организатори са СУ „Св. Климент Охридски“, института за балканистика с център по траколия при БАН, НАИ с музей при БАН, Нов български университет и казанлъшкия музей „Искра“.

Регистрираните за участие изследователи на далечната епоха са от 21 страни, разположени в Европа, Азия, Австралия и Северна Америка.
В програмата са включени доклади, засягащи всички аспекти на и подходи към проучването на тракийската древност.

Историята, археологията, изкуството, културата, езикът, религията, нумизматиката, епиграфиката и интердисциплинарните изследвания на древна Тракия и тракийското културно наследство ще бъдат сред дискутираните теми в широк хронологически обхват, от късната бронзова епоха до късната Античност.

Участниците ще общуват на три работни езика:английски, немски и френски.

В последния ден учените ще могат да се запознаят сами с последните открития на територията на Долината на тракийските царе.

По същото време община Казанлък ще текат традиицонните празници на тракийската култура,които тази година ще стартират на 9 август.

Идеята е те да приключат в деня на есенното равноденствие, 22 септември когато слънчевите лъци проникват през отвора на мегалита Вратата на Богинята Майка край село Бузовград, където е разпилян прахът на основателя на тракоолгията като наука у нас, проф. Александър Фол.

Предходният, 12-и конгрес се проведе в румънския град Търговище през 2013 година, той бе под мотото „Тракийците и техните съседи през бронзовата и желязната епохи“.

Христо Христов – Монитор

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram