Плъпнаха кърлежи!

Кърлежите започнаха да нападат малки и големи, алармираха казанлъчани, пострадали от насекомите. Буйните треви по много места из града и обилните валежи са причината популацията на кърлежа да се развива стремглаво, уточниха експерти.

Кърлежите са микроорганизми от групата на паякообразните. Някои от тях са растителноядни, други живеят, смучейки кръв от животни и хора.Най-застрашени са децата. Поради ниския си ръст и вроденото им любопитство те се завират по храсталаците в паркове и градини и стават лесна плячка на кръвосмучещите гадинки. Не всяко ухапване означава, че детето ще се разболее от някоя болест. Заразени са около 1/5 от паразитите. За да се пренесе заразата, кърлежът трябва да е смукал кръв поне 24-48 часа, преди да е забелязан. Затова е много важно той да се извади веднага.Основните болести, пренасяни от тези паразити са лаймската болест, марсилската треска и кримската хеморагична треска. Последната се среща предимно при възрастни, работещи с животни.

Освен чрез ухапване, човек може да се зарази и при размачкване на кърлежа, например при почистването на кучето. Единственият начин да се разбере има ли опасност от заболяване при ухапване от кърлеж е паразитът да се изследва в паразитологична лаборатория след изваждането му.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram