23 юни – Световен олимпийски ден

Световният олимпийски ден се чества с Решение на Международния олимпийски комитет от януари 1948 г.  във връзка с годишнина от създаването на МОК през 1894 г. в Париж. Целта е популяризиране на олимпийските спортове с масово участие на хора от всички възрасти, участващи в различни спортни надпревари. Организират се и специални състезания за хора с увреждания.                                   Българският олимпийски комитет отбелязва  Олимпийския ден – 23 юни с множество спортни събития в цялата страна.

Световният олимпийски ден се чества в България за първи път през 1978 г., а през 1986 г. отбелязването му спира. През 1996 г. по инициатива на Олимпийския клуб на НСА „Васил Левски“ честването се възстановява във връзка със 100-годишнината на първите олимпийски игри. От тогава всяка година Олимпийският ни клуб организира символично факелно бягане, което тръгва от Академията и завършва в централата на Българския олимпийски комитет, където се предава на неговия председател.
През 1896 г. в Атина се провежда първата модерна спортна олимпиада. Старомодните олимпиади никой не ги помнел, защото още през 393 година император Теодосий ги забранил. През 1894 година обаче един френски педагог и историк на име Пиер Дьо Кубертен, решил, че християнството вече е добре наложено и с цел да популяризира атлетиката и спорта, съставя план за възобновяването на Олимпийските игри. За да даде гласност на тези свои планове, той организира международен конгрес на 23 юни 1894 година в Сорбоната в Париж. Там прави предложение за възстановяване на Олимпийските игри, така както са се провеждали в древността. Конгресът води до основаване на Международния олимпийски комитет, на който Дьо Кубертен става генерален секретар. Вземат се решения първата модерна олимпиада да се организира в Атина, Гърция и игри да се провеждат на всеки 4 години.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram