Злато ли е мълчанието?

Мълчанието е злато.  Това е една от популярните български поговорки. Златната максима има за цел да ни подскаже да бъдем добре информирани, но невинаги да изказваме своето мнение. Да не говорим прибързано и импулсивно.

Поговорката е много близка до друга българска част от народопсихологията „Преклонената главица – сабя не я сече“, характерна за робските български времена.  Дали пък и двете поговорки не са част и огледало на съвременното българско общество.

Промяната, революцията и истината се постига не с мълчание и не с покорство. Това е хилядолетната истина на демокрацията.

Мартин Нимьолер има едно изключително стихотворение „Когато те дойдоха“, което показва пропастта на мълчанието

„Когато нацистите дойдоха за комунистите, аз мълчах – не бях комунист.
Когато дойдоха за социалдемократите, аз мълчах – не бях социалдемократ.
Когато дойдоха за тези от профсъюзите, аз мълчах – не членувах в профсъюз.
Когато дойдоха за евреите, аз мълчах – не бях евреин.
Когато дойдоха за мен – вече нямаше кой да говори.“

Един от най-големите мъдреци и философи на Древна Гърция – Сократ казва:

    „Заговори, за да те видя“

Пак Сократ има и една интересна притча за празнодумието

Веднъж един човек отишъл при великия философ и му казал: – Знаеш ли какво научих току-що за един твой приятел? – Чакай малко – спрял го Сократ. – Преди да ми разкажеш, иска ми се да направя проверката с трите сита. – Трите сита ли? – зачудил се човекът. – Ами да – казал Сократ. – Преди да разказваш разни неща зад гърба на другите, хубаво е да отделиш малко време, за да помислиш какво точно се готвиш да кажеш. Това наричам „проверка с трите сита”. Първо е ситото на Истината. Проверил ли си дали това, което искаш да ми кажеш, е вярно? – Не, просто чух другите да говорят… – Добре. Значи не знаеш дали е вярно. Дай сега да пробваме с второто сито, то е ситото на Добротата. Това, което ще ми разкажеш за приятеля ми, нещо хубаво ли е? – Ами не, напротив! – Значи – продължил Сократ – искаш да ми разкажеш лоши неща за мой приятел, без дори да знаеш дали са верни. Но може би все пак ще успееш да минеш успешно проверката, защото остава последното сито – на Ползата. Ще ми бъде ли от полза да ми разкажеш това, което си научил за приятеля ми? – Хм… Всъщност – не особено. – Тогава – заключил Сократ- ако това, което имаш да ми казваш, не е нито вярно, нито хубаво, нито полезно, защо въобще ще ми го казваш?

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram