20 години от участието на Драматично-музикален театър „Искра” в Международния театрален фестивал в Канада

Преди 20 години на 18 май 1996г. Драматично-музикален театър „Искра“ при Читалище „Искра” се представи на Третия Международен театрален фестивал на Аматьорската интернационална асоциация в гр. Ливърпул, Нова Скотия, Канада. Театърът пожъна небивал успех с постановката „Женско царство” с режисьор Нина Светославова, сценограф – Иван Бояджиев, хореография – Цветан Цочев и със участието на неповторимата Валя Балканска и гайдарят Георги Мусурлиев.

От момента на пристигането си в Ливърпул българската група предизвика голям интерес, тъй като България се оказа непозната за много от участниците във фестивала, а и за самите канадци. Този интерес достигна своята кулминация в деня на представянето на спектакъла, 18 май – 16.30ч. местно време, когато препълнената зала на театър „Астор” бе взривена от бурните аплодисменти на публиката. Езиковата бариера отпадна още в началото на представлението и зрителите реагираха спонтанно на всяка комедийна ситуация; разчитаха и следяха фабулата на действието; изразяваха шумно своя възторг от видяното и малко преди края на спектакъла цялата зала се изправи на крака и заля казанлъшките артисти с бурни аплодисменти, които дълго време не стихваха. Бис след бис не позволяваха на изпълнителите да се оттеглят от сцената и затова актьорите слязоха между публиката и се хванаха на българско хоро, което бай Георги засвири. Това признание на зрителите бе най-голямата награда за творческия екип реализирал представлението и успял в онези трудни финансови времена да се яви на фестивала.
Заслужени бяха думите на американския театровед Том Кър:
„За мен бе неповторимо удоволствие да гледам този спектакъл. Аз бих го нарекъл шоу или мюзикъл. Не зная точно, но разбира се е най-доброто представление до този момент на фестивала. С тази пиеса и с Вашата игра – Вие, актьорите, представихте България пред тези хора така, както никой до сега не е успявал. Всички тези хора вече ще знаят, че има на света една държава, която се нарича България и нейното изкуство е много жизнено, вълнуващо, оригинално. Този спектакъл е изпълнен с толкова динамика, че аз се възхищавам на актьорите, които успяват да пеят, танцуват и да изпълняват актьорските си задачи.”
„Женско царство” получи наградата на публиката „Най-добър спектакъл” и за поддържаща роля бе награден Явор Антонов. Г-н Кър обяви, че „Женско царство” е спектакъл номер едно на фестивала и ще получи Сертификат за най-добра постановка и изпълнение. И този Сертификат пристигна през лятото на 1996г.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram