21 февруари – Международен ден на майчиния език

Международният ден на майчиния език е обявен от Генералната конференция на ЮНЕСКО на 17 ноември 1999 г. Отбелязва се от 2000 г., като всяка поредна година честването има различен акцент.
Целта е насърчаване на езиковото и културно многообразие и многоезичието.
Датата е избрана в памет на събитие от 21 февруари 1952 г., когато в Дака, столицата на днешен Бангладеш, от куршумите на полицейски служители са били убити студенти – участници в демонстрация за защита на родния си език, бенгалски, който те са поискали да се признае за официален език на страната.
Езиците са най-мощният инструмент за запазване и развитие на материалното и нематериалното наследство. Според ЮНЕСКО, половината от около 6000 езици в света скоро може да загубят последните си носители. Почти 96% от тези езици се използват от малка група хора – около 4% от населението на планетата. Запазването и съхраняването на езиците е сред основните цели на ЮНЕСКО. Организацията активно подкрепя страните, които пълноценно използват всички методи на диалог и предаване на знания, насърчават езиковото многообразие, запазват образованието на майчин език и по този начин утвърждават културното многообразие като обществена ценност.
21022014

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram