80 години величие: Аероплани разпръскали листовки за откриването на Паметника на свободата

Рубриката „80 години величие“ на ТЕЛЕВИЗИЯ ПРЕСС  ТВ и РАДИО ВИС ВИТАЛИС се посвещава на 80-та годишнина от въздигането на Паметника на свободата на връх Шипка.

В нея ще ви разкажем и покажем любопитни подробности от историята на Паметника, благодарение на любезното съдействие на НПМ „ШИПКА-БУЗЛУДЖА“.

Организатор на тържествата за откриването на Паметника на свободата е отделение „Военни музеи, паметници и гробове” към Генералния щаб на армията, което съгласува работата си с Комитета по въздигане на Паметника. На 17 юли 1934 г. със заповед на министъра на войната ген.-майор Пенчо Златев е назначена специална комисия за подготовка на тържествата, както и две подкомисии в Казанлък и Габрово с председатели кметовете на съответните градове. Комисията подготвя програма от седем раздела, в която определя подробно начина за осигуряване на присъствието, превоза, прехраната, преспиването на участниците, украсата на Паметника и околностите и провеждане на церемонията по освещаването и откриването му. В програмата е обърнато специално внимание да бъдат издирени и поканени дейците от епохата на Възраждането, Априлското въстание, опълченците и руските ветерани, които живеят в България.

Тържествата са насрочени за 25 и 26 август. Програмата включва заря с церемонии, панихида и благодарствен молебен, освещаване и откриване на Паметника с официални речи и поднасяне на венци, производство в офицерски чин на протупей-юнкери от Военното училище, церемониален марш на войсковите части, обяд за поканените и народна трапеза за присъстващите. Тя е конкретна, последователна, определени са лицата във всяко действие, мястото за провеждането му и неговото времетраене.

Покани, подписани от началник щаба на армията, са изпратени до всички официални лица и управленията на всички съюз, родолюбиви, културни и професионални организации.

На снимката: Покана № 805, адресирана до свещеник Николай Ухтомски, предстоятел на руския храм-паметник в с. Шипка, за августовските тържества 1934 г.

sn.2

Поканени са всички български граждани, като се обръща особено внимание на жителите на селищата от двете страни на Балкана.

Светият синод възлага на Старозагорския митрополит Павел да извърши ритуала по освещаването на Паметника. Съставени са списъци с имената и данните на убитите български и руски воини, които са необходими за богослужението и зарята.

На 6 август е назначена комисия за приемането на Паметника в техническо, архитектурно, скулптурно и художествено отношение.

На снимката: Приемателната комисия пред Паметника на свободата, 8 август 1934 г.

sn.3

 

Приемателният протокол е съставен на 15 август и в него дословно пише:

Комисията като взе всичко гореизложено в пред вид прие паметника като изказа следното мнение:

[…]

– Да се довърши паметника като комплекс т.е. целия върх заедно с „ Орловото гнездо” и близките скатове и всички исторически местности на около – „ Бузлуджа”, „ Вътрополе”, „Новата махала”, „Соколският монастир”, „ Тодорчата” и др. да се превърнат в един национален парк-паметник, включващ шосето от с. Шипка до паметника и бъдащите пътища свързващи горните исторически места, всред които да се възстанови дивната епопея на освободителната война.

– Да се забрани абсолютно за в бъдаще безразборното строене на каквито и да било почивни станции и спасителни домове, а застрояването на същите да стане след изготовлението по конкурсен начин на един общ генерален застроителен план по дадена програма от Министерството на войната, като при изработването на плана да се вземе пред вид: а/ големите национални задачи на които ще трябва да отговаря целият върх с околните исторически места изброени в п.2; б/ рационалното водоснабдяване, електрификация, канализиране, създаване на платц за национални тържества, почивни домове, станции, питателни пунктове, посоката на опасните ветрове и пр. Така устроен паметника, всред цялата обстановка ще представлява една образцова истинска национална ценност – СВЕТИЛИЩЕ.

            След получаване на потвържденията за участие официалните гости наброяват почти 1300 души. Пълният списък включва цар Борис ІІІ и приближените му, всички членове на Министерския съвет, бивши министър-председатели и министри на войната, чужди пълномощни министри и военни аташета, представители на духовенството, шефове на държавни и други учреждения, висши войскови началници и т.н. В продължение на седмица пресата публикува програмата за провеждане на тържествата и информация за строителството на Паметника.

 На снимката: В. „Зора”, бр.4541, 20 август 1934 г.

sn.4 (1)

В тази акция се включва и националният предавател „Родно радио”. Военната музика дава радиоконцерт, а артистът от Народния театър Владимир Трендафилов изпълнява одата „Опълченците на Шипка”. Аероплани от Учебната летателна част в Казанлък прелитат над селищата от двете страни на Балкана и разпръскват листовки. Членове на задругата на писателите провеждат безплатни литературни четения в Казанлъшко и Габровско.

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram